Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gwinea-Bissau: Wojsko opanowało stolicę, niejasna sytuacja w kraju

0
Podziel się:

#
dalsze informacje o sytuacji
#

# dalsze informacje o sytuacji #

13.04. Bissau (PAP/AFP,AP) - Wojsko opanowało w czwartek późnym wieczorem centrum stolicy Gwinei-Bissau, miasta Bissau i zaatakowało rezydencję premiera Carlosa Gomesa Juniora obrzucając ją granatami - informują źródła dyplomatyczne i naoczni świadkowie.W mieście słychać było odgłosy strzelaniny, w tym z użyciem broni ciężkiej.

Nie działa państwowe radio i telewizja. Żołnierze patrolują ulice i kontrolują pojazdy na głównych arteriach wjeżdżające lub wyjeżdżające ze stolicy.

Według źródeł dyplomatycznych, dotychczas nie wiadomo kto dowodzi całą akcją, której celem - jak się wydaje - była rezydencja premiera Gomesa, kandydata rządzącej Afrykańskiej Partii Niepodległości Gwinei i Zielonego Przylądka (PAIGC) w wyborach prezydenckich. Przypuszcza się, że wojskowi chcieli uniemożliwić przeprowadzenie drugiej tury wyborów, która ma odbyć się 29 kwietnia.

Premier Gomes Junior prawdopodobnie znajdował się w swej rezydencji przed atakiem. Jego los a także los tymczasowego prezydenta Raimundo Pereiry, pozostaje nieznany. Żołnierze nie dopuścili dziennikarzy do jego rezydencji, której część spłonęła. W Bissau krążą plotki, że Gomes został zamordowany.

Gomes kandyduje na prezydenta w przedterminowych wyborach, które odbywają się w dwóch turach. W pierwszej, która odbyła się w ub. miesiącu, był bliski uzyskania wymaganej większości głosów. Jego rywal, były prezydent Kumba Yala, uzyskał daleko słabszy wynik i oznajmił niedawno, że zamierza zbojkotować drugą turę wyborów.

Gomes jest niepopularny w części kół wojskowych ponieważ popiera zmniejszenie liczebności bardzo rozbudowanej armii i jej zreformowanie.

Przedterminowe wybory rozpisano po śmierci poprzedniej głowy państwa Malama Bacai Sanghy, który zmarł w styczniu br.

Ministrowie spraw zagranicznych regionalnej Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), którzy zebrali się w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) aby przedyskutować sytuację w Mali, potępili w opublikowanym komunikacie "próbę zamachu w Gwinei-Bissau".

Gwinea-Bissau, była kolonia portugalska, przeżyła już wiele zamachów stanu i prób zamachu stanu od czasu uzyskania niepodległości w 1974 r. Kraj należy do najbardziej niestabilnych na świecie a armia często ingeruje w życie polityczne. Wysoką przestępczość podsycają dodatkowo przemytnicy kokainy z Ameryki Łacińskiej, którzy założyli na licznych niezamieszkałych wysepkach u wybrzeży swoje bazy. Według analityków, przekupili oni kluczowych polityków, członków rządu a także wojsko i policję. (PAP)

jm/

11192816 11192926 11193627 11193701

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)