Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Haga: proces Karadżicia może się przedłużyć o 2 lata

0
Podziel się:

Proces przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, sądzonego przez
haski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii za ludobójstwo, może się przedłużyć o 2
lata, do 2014 r. - ostrzegli w piątek sędziowie.

Proces przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia, sądzonego przez haski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii za ludobójstwo, może się przedłużyć o 2 lata, do 2014 r. - ostrzegli w piątek sędziowie.

Amerykański adwokat Karadżicia twierdzi zaś, że proces może potrwać nawet jeszcze dłużej. Zaapelował przy tym do sędziów o znaczne skrócenie aktu oskarżenia. Obecnie obejmuje on 11 zarzutów, w tym dwa zarzuty ludobójstwa za zaplanowanie okrucieństw, których dopuścili się Serbowie podczas wojny bośniackiej w latach 1992-95.

Te ostrzeżenia padły na rozprawie poświęconej przyśpieszeniu procesu, który zapowiada się na najdłuższy i najbardziej skomplikowany, jaki kiedykolwiek toczono przed sądem ONZ.

Sędziowie o spowalnianie procesu oskarżyli głównie Karadżicia, który - według nich - często przesłuchuje świadków trzykrotnie dłużej niż prokuratura i okrasza swoje pytania polityczną retoryką.

Przykładowo w piątek oskarżony wdał się w rozważania nad powstaniem powojennej Jugosławii. "Marnuje pan czas na tego rodzaju uwagi i zadaje pytania, które nie mają znaczenia dla sprawy"- zgasił Karadżicia sędzia O Gon Kwon.

Sędziowie trybunału w momencie otwarcia procesu w październiku 2009 r. zapowiadali, że spodziewają się wyroku pod koniec 2012 r. Kwon powiedział jednak w piątek, że Karadżić tak długo przesłuchuje świadków, iż niewykluczone, że wyrok zapadnie dopiero w kwietniu 2014 r.

Prokurator Alan Tieger twierdzi, że rezygnacja z niektórych zarzutów byłaby błędem. Jak podkreślił, proces nadal trwa m.in. dlatego, że Karadżić przez 12 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, zanim został schwytany przez władze serbskie.

Trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii powstał w 1993 r., kiedy wojna na Bałkanach jeszcze trwała. Oskarżono w sumie 161 osób, w większości Serbów. Na razie skazano 64, a uniewinniono 12 osób. 36 oskarżonych zmarło lub zarzuty przeciwko nim wycofano. Dwóch - w tym dowódca Serbów bośniackich w czasie wojny bośniackiej gen. Ratko Mladić - wciąż się ukrywa. (PAP)

mw/ ala/

6977505

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)