Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Haga: Zgoda na czasowe zwolnienie Prlicia uchylona

0
Podziel się:

Izba apelacyjna międzynarodowego trybunału w Hadze
uchyliła zgodę na czasowe zwolnienie z aresztu dawnego przywódcy
bośniackich Chorwatów Jadranko Prlicia i czterech innych
oskarżonych.

Izba apelacyjna międzynarodowego trybunału w Hadze uchyliła zgodę na czasowe zwolnienie z aresztu dawnego przywódcy bośniackich Chorwatów Jadranko Prlicia i czterech innych oskarżonych.

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii podjął decyzję o ich czasowym zwolnieniu od 21 lutego do 4 maja, motywując to względami humanitarnymi. Prokuratura złożyła jednak apelację.

Izba Apelacyjna doszła jednak do wniosku, że argument o względach humanitarnych "nie jest wystarczająco przekonujący" - napisano w komunikacie.

W czasie wojny wszyscy oskarżeni zajmowali wysokie stanowiska w samozwańczym państwie Chorwatów bośniackich, proklamowanej w 1993 roku "Herceg-Bośni". Prlić był premierem, Bruno Stojić - ministrem obrony, Milivoj Petković - przysłanym z Chorwacji szefem sztabu generalnego wojska bośniackich Chorwatów (HVO), Slobodan Praljak - jego zastępcą, Valentin Czorić - dowódcą żandarmerii.

48-letniemu Prliciowi jako premierowi przypisuje się wydanie decyzji o założeniu obozów dla Muzułmanów w Dretelju, Gabeli i w Mostarze. Wśród 26 zarzutów znalazło się też organizowanie czystek etnicznych, przymusowe przesiedlenia czy stosowanie terroru.

Główny zarzut przeciwko 59-letniemu Praljakowi to wydanie rozkazu zburzenia w listopadzie 1993 roku Starego Mostu na Neretwie - kamiennej budowli z 1566 roku, perły architektury otomańskiej, wpisanej na światową listę zabytków UNESCO.

Wszyscy w 2004 roku oddali się w ręce międzynarodowego trybunału w Hadze, lecz na proces oczekiwali w Zagrzebiu. W 2006 roku znaleźli się w haskim areszcie. Zgodnie oświadczyli, że są niewinni.

Chorwaci przez większą część wojny w Bośni byli sojusznikami Muzułmanów w walce z siłami serbskimi. Jednak od kwietnia 1993 roku, wspierani militarnie i politycznie przez Zagrzeb, prowadzili także wojnę z bośniackimi Muzułmanami, zakończoną 1 marca 1994 roku podpisaniem układu o utworzeniu federacji muzułmańsko- chorwackiej w Bośni i Hercegowinie.

Na mocy porozumienia pokojowego z Dayton, które w 1995 roku zakończyło wojnę bośniacką, federacja muzułmańsko-chorwacka wraz z Republiką Serbską są autonomicznymi "jednostkami państwowymi", tworzącymi Bośnię i Hercegowinę. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)