Notowania

walki w syrii
06.01.2013 15:25

Hague: przemówienie Asada było obłudne i niewiarygodne

Śmierć, przemoc i ucisk panujące w kraju są jego dziełem, nikt nie nabierze się na puste obietnice reform.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague oskarżył syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o hipokryzję i oświadczył, że plan przedstawiony przez niego w niedzielnym wystąpieniu jest całkowicie niewiarygodny.

_ Przemówienie Asada bez wątpienia było obłudne. Śmierć, przemoc i ucisk panujące w kraju są jego dziełem, nikt nie nabierze się na puste obietnice reform _ - napisał szef brytyjskiej dyplomacji na Twitterze.

W komunikacie wydanym bezpośrednio po przemówieniu Asada rzeczniczka unijnej dyplomacji Catherine Ashton podtrzymała stanowisko, według którego _ Asad musi ustąpić, aby pozwolić na polityczne przemiany _ w swym kraju. _ Będziemy uważnie badać, czy w jego wystąpieniu było coś nowego _ - zastrzegła w komunikacie rzeczniczka.

Krytyczny był również turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu, który ocenił, że Asad w niedzielę powtórzył wcześniejsze puste obietnice. _ Ponieważ Asad nie dysponuje już reprezentatywną władzą nad Syryjczykami, jego słowa straciły siłę przekonywania. Należy pilnie przeprowadzić transformację na drodze rozmów z przedstawicielami narodu syryjskiego _ - zaznaczył.

Davutoglu podkreślił także, że teraz, gdy wiadomo, że Asad nie zdecyduje się na żadne nowe posunięcia, _ stanowisko w kwestii sytuacji w Syrii musi zająć Rada Bezpieczeństwa ONZ _. Ocenił, że pierwsze decyzje Rady muszą dotyczyć pomocy humanitarnej dla ludności w Syrii i należy uniemożliwić Asadowi blokowanie jej dystrybucji.

Syryjska opozycja oświadczyła wcześniej, że nie może zaakceptować planu przedstawionego przez Asada, jeśli on sam, jak i jego reżim nie ustąpią.

W niedzielę syryjski prezydent w swoim pierwszym od kilku miesięcy przemówieniu przedstawił _ inicjatywę pokojową _. _ Pierwsze stadium tego rozwiązania politycznego wymagałoby tego, aby regionalne mocarstwa przestały finansować i zbroić opozycję oraz aby zakończono operacje terrorystyczne _ - powiedział Asad w centrum kultury i sztuki w Damaszku.

Jego plan zakłada też zorganizowanie konferencji pojednawczej _ z udziałem tych, którzy nie zdradzili kraju _, oraz utworzenie nowego rządu, który zająłby się organizacją wyborów, pracami nad konstytucją oraz wprowadzaniem amnestii.

Prezydent podkreślił jednak, że jego oferta dialogu nie dotyczy ekstremistów ani osób, które jego zdaniem, są pod wpływem obcych mocarstw. Według ONZ konflikt w Syrii pochłonął od marca 2011 roku ponad 60 tys. ofiar śmiertelnych.

Czytaj więcej o wojnie w Syrii w Money.pl
Rośnie gniew po masakrze cywilów Brahimi spotkał się z Asadem, by rozmawiać o rozwiązaniu konfliktu, który trwa w Syrii od marca ubiegłego roku.
"Wstrząsająca zbrodnia". ONZ ostrzega Gdyby syryjski prezydent Baszar el-Asad użył broni chemicznej przeciwko opozycji, "byłaby to wstrząsająca zbrodnia" - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
Eksperci będą rozmawiać o sytuacji w Syrii Eksperci z Rosji i USA przeprowadzą w najbliższych dniach konsultacje w sprawie Syrii ze specjalnym wysłannikiem ONZ.
Tagi: walki w syrii, asad, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz