Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Haiti: Cholera szybsza niż przewidywano, potrwa co najmniej rok

0
Podziel się

au-Prince (PAP/Reuters) - Wirus cholery, od października pustoszący Haiti,
rozprzestrzenia się szybciej niż początkowo zakładano i będzie utrzymywać się w kraju jeszcze przez
co najmniej rok - poinformował we wtorek wysoki rangą przedstawiciel ONZ Nigel Fisher.

bEgSZJed

au-Prince (PAP/Reuters) - Wirus cholery, od października pustoszący Haiti, rozprzestrzenia się szybciej niż początkowo zakładano i będzie utrzymywać się w kraju jeszcze przez co najmniej rok - poinformował we wtorek wysoki rangą przedstawiciel ONZ Nigel Fisher.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakładali dotąd, że na biegunkę spowodowaną złymi warunkami sanitarnymi w ciągu 6 miesięcy zachoruje 200 tys. osób. Obecnie według zweryfikowanych prognoz do takiej liczby zarażeń dojdzie w 3 miesiące. "To oznacza, że epidemia rozprzestrzenia się szybciej" - wyjaśnił podczas telekonferencji z ONZ.

Dodał, że zdaniem ekspertów medycznych cholera będzie się utrzymywać jeszcze przez co najmniej rok, doprowadzając w tym czasie do "dosłownie setek tysięcy zachorowań".

bEgSZJef

Zahamowanie epidemii cholery "jest praktycznie niemożliwe z uwagi na jej zakaźność; u nosicieli cholery objawy występują czasem dopiero po kilku dniach, a w tym czasie mogą oni wszędzie się przemieszczać" - wyjaśnił.

Od wybuchu epidemii w połowie października br. na cholerę zmarły 1 344 osoby - podaje Reuters. Jednak faktyczny bilans ofiar wirusa może być bliższy "raczej dwóm tysiącom niż jednemu", bo wciąż brak danych z niedostępnych terenów kraju - wskazał Fisher. Liczba zarażonych cholerą wynosi jego zdaniem ok. 60-70 tys., a nie 50 tys., jak podają oficjalne źródła.

Fisher zaapelował do organizacji pomocowych o "znaczne" wzmożenie wysiłków na rzecz zatrzymania choroby, m.in. poprzez dystrybucję tabletek chloru do odkażania wody i zwiększenie liczby ośrodków medycznych. (PAP)

akl/

bEgSZJel

7759440

bEgSZJeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)