Notowania

haiti
24.10.2010 03:43

Haiti: Rośnie liczba ofiar cholery

au-Prince (PAP/AFP, AP) - Według najnowszych informacji podanych przez rząd Haiti, liczba ofiar cholery wzrosła w sobotę do 220. Blisko 3 tys. osób zostało hospitalizowanych. Epidemia może ogarnąć stolicę kraju, Port-au-Prince gdzie znajdują się obozy dla ofiar trzęsienia ziemi.

Podziel się
Dodaj komentarz

*au-Prince (PAP/AFP, AP) - Według najnowszych informacji podanych przez rząd Haiti, liczba ofiar cholery wzrosła w sobotę do 220. Blisko 3 tys. osób zostało hospitalizowanych. Epidemia może ogarnąć stolicę kraju, Port-au-Prince gdzie znajdują się obozy dla ofiar trzęsienia ziemi. *

Epidemia ogarnęła północny region Artibonite; w sobotę odnotowano pierwsze przypadki zachorowań w stolicy.

"Jeśli epidemia dotrze do Port-au-Prince, gdzie rodziny z dziećmi mieszkają w przeludnionych obozach, w niehigienicznych warunkach, rezultaty będą katastrofalne" - powiedziała Estrella Serrano z organizacji World Vision.

Szpitale i centra medyczne są przepełnione; organizacja Lekarze Bez Granic obiecuje zorganizowanie szpitala polowego w wiosce Saint-Marc, gdzie epidemia pochłonęła najwięcej ofiar. Rząd Kanady, w której mieszka duża grupa haitańskich emigrantów, zaoferował szpital wojskowy i poinformował, że na walkę z epidemią przeznaczy fundusze do miliona dolarów. Amerykański Czerwony Krzyż poinformował, że w sobotę na Haiti dotarły trzy duże transporty leków.

"Sytuacja jest pod kontrolą, nie należy panikować" - powiedział agencji AFP doktor Jocelyne Pierre-Louis z ministerstwa zdrowia, zaapelował jednak o to, by "bardziej niż kiedykolwiek" respektować środki zachowania higieny.

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (CDC) zapowiedziało pomoc m. in. w postaci zespołu epidemiologów i eksperta ds. cholery, którzy mają pomóc haitańskiemu rządowi w walce z epidemią.

Choroba jest przenoszona przez skażoną wodę i jedzenie; w ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia. (PAP)

fit/

7561540 7561515 arch.

Tagi: haiti, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz