Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Halicki: 25 stycznia posiedzenie komisji ws. wniosków o TS

0
Podziel się:

Najprawdopodobniej 25 stycznia odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji
Odpowiedzialności Konstytucyjnej dotyczące wniosków o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i
Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu - poinformował PAP szef tej komisji Andrzej Halicki (PO).

Najprawdopodobniej 25 stycznia odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej dotyczące wniosków o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu - poinformował PAP szef tej komisji Andrzej Halicki (PO).

Halicki podał też, że marszałek Sejmu Ewa Kopacz uzyskała już opinie prawne dotyczące tych wniosków, dlatego powinny one niezwłocznie trafić do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

"Mam informacje, że po uzyskaniu opinii prawnych, pani marszałek podejmie decyzję o skierowaniu wniosków do komisji. Możemy liczyć na to, że uczyni to niezwłocznie, ma już wszystkie opinie, o które poprosiła. Oznacza to, że na rozpoczynającej się 23 stycznia sesji parlamentu będę mógł poświęcić jedno z posiedzeń komisji procedurze dotyczącej wstępnych wniosków o pociągnięcie do odpowiedzialności Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Myślę, że będzie to 25 stycznia" - powiedział Halicki PAP w środę.

W środę Janusz Palikot zwrócił się z pismem do Halickiego, by uzupełnił wnioski o Trybunał Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry o ustalenia będące efektem śledztwa w sprawie Mirosława G. "Wydaje się, że te materiały powinny być istotnym elementem uzasadnienia. Co więcej - one powodują, że jest podstawa do rozszerzenia wniosku" - podkreślił Palikot. Jego zdaniem Kaczyński i Ziobro "wbrew ustawowemu obowiązkowi nadzoru nad działalnością CBA i prokuratury tolerowali i dopuszczali do stosowania przez funkcjonariuszy tych instytucji nielegalnych metod śledczych".

Halicki podkreślił w rozmowie z PAP, że Palikot jest członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, dlatego jego pismo zostanie potraktowane jako wniosek formalny.

Polityk zaznaczył też, że każdy z członków komisji może wprowadzić np. propozycję przesłuchania świadka, a listę świadków ustala komisja w drodze uchwały. "Komisja ma charakter prokuratorski, pracuje na posiedzeniach zamkniętych i ma możliwość wzywania organów państwa i odpowiednich instytucji do przedłożenia materiałów interesujących komisję" - zaznaczył Halicki.

Dopytywany, czy on osobiście uznaje za zasadne zbadanie przez komisję wątków z procesu G. (w kontekście działań m.in. CBA), Halicki odparł: "Z merytorycznego punktu widzenia nie wyobrażam sobie, aby publicznie znane fakty, albo wynikające z rozmów ze świadkami okoliczności, nie były przez nas weryfikowane i pogłębiane także w ten sposób, że żądać będziemy na tę okoliczność dokumentów od odpowiednich instytucji".

Halicki zapowiedział jednocześnie, że posiedzenie komisji planowane na 25 stycznia będzie dotyczyło kwestii formalnych związanych z wnioskami o Trybunał Stanu.

Platforma Obywatelska pod koniec ubiegłego roku złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu. PO zarzuca b. premierowi oraz b. ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem".

Oba wnioski zostały na początku października przedłożone do podpisu nie tylko parlamentarzystom PO, ale również innym klubom parlamentarnym. Ostatecznie podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.

Uzasadnienie wniosku o TS dla Ziobry liczy 30 stron, a dla Kaczyńskiego - osiem. PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz komisji ds. nacisków.

Platforma zarzuca zarówno Kaczyńskiemu, jak i Ziobrze, że motywem ich działań było "uniemożliwienie działalności politycznej i zawodowej przeciwników politycznych partii Prawo i Sprawiedliwość poprzez usiłowanie wykazania, iż w polskim życiu politycznym, społecznym i gospodarczym funkcjonuje rzekoma sieć powiązań polityczno-biznesowo-towarzyskich o charakterze przestępczym (tzw. +układ+)".

Jako przykłady niezgodnych z prawem działań PO wymienia m.in. powołanie - jako organów pomocniczych Rady Ministrów - dwóch międzyresortowych zespołów do spraw zwalczania przestępczości (zorganizowanej oraz kryminalnej - tym drugim kierował Ziobro). W specjalnych zarządzeniach - piszą autorzy wniosków - jakie wydał Kaczyński, Ziobrze przyznano uprawnienie do "powierzania członkom zespołu określonych prac"; Ziobro uzyskał też prawo do "żądania informacji" od członków zespołu zajmującego się przestępczością kryminalną.

PO twierdzi, że zakres uprawnień przyznanych obu zespołom wykracza poza ramy określone w ustawie o Radzie Ministrów. Platforma podkreśla też, że niezgodne z konstytucją oraz z ustawą o działach administracji rządowej było przyznanie Ziobrze "uprawnień zwierzchnich" wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji, Komendanta Głównego Policji oraz szefów ABW i CBA.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów.

Marta Tumidalska (PAP)

laz/ mkr/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)