Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Halicki: doradcy komisji usystematyzują uchybienia we wnioskach do TS

0
Podziel się:

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zdecydowała jednogłośnie,
że - wobec wątpliwości natury formalnej - doradcy komisji mają usystematyzować uchybienia we
wnioskach o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu.

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zdecydowała jednogłośnie, że - wobec wątpliwości natury formalnej - doradcy komisji mają usystematyzować uchybienia we wnioskach o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu.

Poinformował o tym w czwartek dziennikarzy szef komisji Andrzej Halicki (PO). Jak dodał, kolejne posiedzenie komisji ma się odbyć na następnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest na 19-22 lutego.

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej rozpatrywała w czwartek - na posiedzeniu zamkniętym - opinię dla marszałek Sejmu w sprawie formalnej poprawności wniosków o postawienie przed Trybunałem Stanu Kaczyńskiego i Ziobry.

"Komisja bez głosu sprzeciwu zdecydowała, że - wobec pewnych wątpliwości natury formalnej - skorzysta z pomocy doradców po to, aby usystematyzować uchybienia, typu lista świadków, jako osobny załącznik, czy adresy, podnoszone przez kilku ekspertów, a także przez członków komisji, tak aby wniosek nie podlegał krytyce" - powiedział dziennikarzom Halicki po zakończeniu posiedzenia komisji.

Jak dodał, z uwagi na staranność procedury, każda osoba objęta wnioskiem do TS powinna czuć się w pełni chroniona - z punktu widzenia prawa.

"Konkluzją posiedzenia jest zwrócenie się do ekspertów, aby wyjaśnili, w jaki sposób można poprawić wnioski (o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS), które zostały obarczone pewną nieprecyzyjnością. Według mnie, to nie są istotne wady, raczej formalne, eksperci mają się wypowiedzieć, czy zwrócić wniosek, wnioskodawcom, czy też można to robić w biegu, czyli poprawiać, jednocześnie nad nimi procedując" - powiedział dziennikarzom Leszek Miller (SLD).

Zastępca przewodniczącego komisji Arkadiusz Mularczyk (SP) przekonywał, że wniosek o TS dla Ziobry zawiera szereg uchybień formalnych, proceduralnych, dowodowych, np. brak jest listy świadków i dowodów. "To jest artykuł publicystyczny. Zwróciliśmy na to uwagę wszyscy jak jeden mąż, nawet lewica mówiła o miałkości tego wniosku" - zaznaczył.

"Nie ruszyliśmy z miejsca, wniosek powinien być uzupełniony (przez wnioskodawców)" - podkreślił Mularczyk.

Wiceszef komisji Andrzej Duda (PiS) poinformował, że ekspertyzy specjalistów przedstawione na posiedzeniu komisji były negatywne dla wniosków o TS dla Kaczyńskiego i Ziobry. "Pytanie polega na tym, czy braki we wniosku mogą być uzupełnione w toku merytorycznego postępowania (komisji), czy też są to takie wady, które wymagają zwrócenia wniosku wnioskodawcom. Ja uważam, że wniosek powinien być zwrócony wnioskodawcom. Wniosek nie jest poprawny" - podkreślił.

PO złożyła w Sejmie wnioski o postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu pod koniec ubiegłego roku. PO zarzuca b. premierowi oraz b. ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem". W uzasadnieniu wniosków PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz komisji ds. nacisków.

Oba wnioski zostały na początku października ub.r. przedłożone do podpisu nie tylko parlamentarzystom PO, ale również innym klubom parlamentarnym. Ostatecznie podpisało się pod nimi ok. 150 posłów, w tym 84 z PO; pozostali to posłowie z Ruchu Palikota i SLD.

Wniosek o postawienie premiera lub ministra przed Trybunałem Stanu może złożyć co najmniej 1/4 (115) posłów. Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. (PAP)

mrr/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)