Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Halicki: konieczne utworzenie podkomisji analizującej wyroki ETPC

0
Podziel się:

Zaproponuję marszałkowi Sejmu utworzenie stałej podkomisji zajmującej się
analizą i wdrażaniem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - poinformował w piątek szef
polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy poseł Andrzej Halicki (PO).

Zaproponuję marszałkowi Sejmu utworzenie stałej podkomisji zajmującej się analizą i wdrażaniem orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - poinformował w piątek szef polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy poseł Andrzej Halicki (PO).

Poseł dodał, że w tej sprawie porozumiał się już z przewodniczącymi sejmowych komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych: Ryszardem Kaliszem (SLD) i Grzegorzem Schetyną (PO). "Zwrócimy się w ciągu miesiąca w trójkę do marszałek Ewy Kopacz o utworzenie stałej podkomisji złożonej z przedstawicieli obu tych komisji" - zaznaczył.

"Monitorowanie orzeczeń ETPC i wyciąganie z nich ewentualnych wniosków legislacyjnych - to rola parlamentu" - ocenił.

Halicki uczestniczył w piątek w zorganizowanych w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa obradach VI Seminarium Warszawskiego, których tematem było stosowanie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w krajowym porządku prawnym. Coroczne seminarium służy wymianie doświadczeń naukowców oraz prawników związanych z działalnością Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Od początku października Zgromadzenie Parlamentarne RE prowadzi rozmowy z delegacjami parlamentów narodowych na temat wyroków ETPC. "Przy bliskiej współpracy MSZ przygotowałem się do tego spotkania i odbyło się ono 2 października w Strasburgu" - powiedział Halicki.

Uczestnicy dyskusji w siedzibie KRS wskazywali, że główny ciężar wykonywania i wdrażania wyroków ETPC spoczywa na polskich sądach. "Nie jest prawdą, że nie ma polskiego państwowego sądu praw człowieka, bo jest nim każdy sąd powszechny, który ma obowiązek wprost stosować europejską konwencję" - mówił mec. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący komisji praw człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej.

Przed Trybunałem - jak wynika z dostępnych statystyk - czeka obecnie na rozpoznanie ponad 151 tys. skarg z Europy. W roku ubiegłym skierowanych zostało 64,5 tys. nowych skarg do rozpatrzenia. W 2011 r. ETPC rozpoznał ponad 52 tys. skarg, czyli więcej niż w 2010 r., gdy było to 41 tys. Liczba spraw, które oczekują na rozpoznanie, mimo to zwiększyła się w zeszłym roku o dziewięć procent.

Pod względem liczby wnoszonych skarg Polska zajmuje siódme miejsce - po Rosji, Turcji, Włoszech, Rumunii, Ukrainie i Serbii. W ubiegłym roku do ETPC skierowanych zostało do rozpoznania 5035 nowych skarg przeciw Polsce. Ponad 95 proc. spraw jest jednak niedopuszczanych do dalszej procedury ze względów formalnych.

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności weszła w życie 8 września 1953 r. Polska ratyfikowała konwencję w styczniu 1993 r., jako jedno z 47 państw - członków Rady Europy. Na podstawie konwencji w 1959 roku powołano do życia Europejski Trybunał Praw Człowieka mający siedzibę w Strasburgu. (PAP)

mja/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)