Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hall i posłowie o projekcie ustawy o systemie oceniania jakości

0
Podziel się:

Nie będzie ustawy o systemie oceniania jakości edukacji - potwierdziła w
piątek minister edukacji Katarzyna Hall. Zapowiedziała, że kwestie dotyczące nowego systemu nadzoru
pedagogicznego znajdą się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Nie będzie ustawy o systemie oceniania jakości edukacji - potwierdziła w piątek minister edukacji Katarzyna Hall. Zapowiedziała, że kwestie dotyczące nowego systemu nadzoru pedagogicznego znajdą się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Minister odpowiadała na pytania Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. podczas nadzwyczajnego posiedzenie komisji zwołanego na wniosek posłów PiS. Chcieli oni uzyskać informacje na temat przygotowanego przez ministerstwo projektu ustawy o systemie oceniania jakości edukacji.

Projekt ten pod koniec grudnia został skierowany do konsultacji. Jak podkreślił Sławomir Kłosowski, w imieniu posłów wnioskodawców nadzwyczajnego posiedzenia, projekt ten natychmiast po upublicznieniu wywołał zaniepokojenie i protesty ze strony nauczycieli.

Zgodnie z projektem ustawy o systemie oceniania powołane miały być m.in. zupełnie nowe jednostki: Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE) i siedem podległych mu okręgowych ośrodków jakości edukacji (OOJE) oraz około 30 rejonowych ośrodków jakości edukacji (ROJE). Powstać miały one w miejsce likwidowanych kuratoriów, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Miały przejąć ich zadania dotyczące nadzoru i organizacji egzaminów zewnętrznych.

Według Kłosowskiego, projekt ten nie wnosi nic nowego, konstruktywnego do systemu edukacji. "Polega on z jednej strony na likwidacji dotychczasowych instytucji i powoływania w ich miejsce nowych, które będą zajmować się tym samym, a po drodze mogą się wydarzyć różne zakłócenia i może powstać chaos" - ocenił. Kłosowski pytał też o poszczególne zapisy w projekcie. Zwracał uwagę na arbitralność niektórych propozycji, np. dotyczących liczby dotychczasowych wizytatorów, która znajdzie prace w nowych jednostkach. Mówił, że nie jest ona poparte rzetelnymi analizami.

Min. Hall odpowiadając mu, podtrzymała swoją środową wypowiedź przedstawioną na konferencji zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, że nie będzie osobnej ustawy o systemie oceniania jakości oraz, że odstąpienie od projektu tej ustawy nie oznacza odejścia od pomysłu zmian w nadzorze, lecz zapisanie ich w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Poinformowała, że podczas konsultacji do projektu ustawy o systemie oceniania napłynęło bardzo dużo uwag, w tym wiele szczegółowych. Brane były one pod uwagę podczas prac nad projektem ustawy i będą brane podczas prac nad projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Na przykład obecnie proponowana jest inna struktura organów podlegających pod Krajowy Ośrodek Rozwoju Edukacji, tak by było ich mniej, ale za to w każdym województwie.

I tak powstać ma 16 regionalnych ośrodków jakości edukacji. Osiem z nich powstanie na bazie okręgowych komisji egzaminacyjnych z włączonymi w ich struktury pracownikami kuratoriów i będzie pełnić wiodącą rolę w przygotowywaniu i organizacji egzaminów zewnętrznych. Pozostałe ROJE powstaną na bazie kuratoriów. W zależności od liczby szkół na danym terenie, możliwe będą delegatury regionalnych ośrodków.

Mimo wyjaśnień minister, posłowie PiS i SLD krytykowali zarówno sam projekt, jak i jego założenia. "Informacje, które dziś przekazała pani minister nie rozwiązują najważniejszych problemów związanych z tym projektem" - ocenił Lech Sprawka (PiS). Wyjaśnił, że chodzi m.in. o konstrukcję czysto organizacyjną projektowanych podmiotów. "Mam wątpliwość, czy jest to rozwiązanie zgodne z konstytucją" - zaznaczył. Przypomniał, że zgodnie z nią organami nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego są premier i wojewodowie, a w zakresie spraw finansowych regionalne izby obrachunkowe.

"Tymczasem proponujecie w projekcie ustawy zapis, że jeśli samorząd, jako organ prowadzący szkoły, działa z naruszeniem prawa, to dyrektor regionalnego ośrodka może polecić w trybie decyzji uchylenie uchybień. Tymczasem tylko wojewoda może to zrobić. To samo dotyczy nadzoru nad szkołami" - mówił Sprawka. Przytoczył też inne zapisy projektu i wykazywał ich sprzeczność z konstytucją.

Na zakończenie posiedzenia komisji, Hall jeszcze raz zapewniła, że wszystkie zgłoszone uwagi będą wzięte pod uwagę. (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)