Notowania

szkoła
01.07.2009 16:20

Hall: miejsce zabaw dla najmłodszych w każdej szkole

# dochodzi wypowiedź premiera i komunikat MEN #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź premiera i komunikat MEN #

1.07. Warszawa (PAP) - W każdej szkole ma powstać miejsce zabaw dla najmłodszych, a przy większości "ogródki jordanowskie" - to założenia zaakceptowanego przez rząd projektu "Radosna szkoła".

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall powiedziała podczas środowej konferencji prasowej związanej z ostatnim posiedzeniem rządu, że w kraju jest 14 tysięcy szkół podstawowych. "Chcemy, aby w ramach tego programu, w tym roku, i w roku przyszłym, powstało w każdej z tych szkół miejsce zabaw wewnątrz szkoły, dobrze wyposażone w zabawki dydaktyczne, umożliwiające również aktywność ruchową dzieciom" - powiedziała.

Jak dodała, ta część projektu "będzie w 100 proc. finansowana z budżetu państwa przez najbliższe dwa lata".

Place zabaw natomiast - według Hall - w połowie będą dofinansowywane przez samorządy, przez organa prowadzące szkoły i będą powstawać sukcesywnie poprzez najbliższych sześć lat.

"Może się jednak zdarzyć - zastrzegła minister - że powstaną one szybciej, bo zakładamy, że zależnie od potrzeb, będziemy przyspieszać realizację tego projektu". Ponadto podkreśliła, że będzie możliwe nie tylko finansowanie przed powstaniem obiektu, ale też jego refinansowanie.

"Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi, do momentu, w którym obowiązkowo 6-latki pójdą do szkoły, wszystkie polskie szkoły już zostaną wyposażone w miejsca zabaw, a w place zabaw - zdecydowana większość szkół" - powiedziała Hall.

Dodała, że to właśnie przewiduje przyjęty harmonogram finansowania tego programu. W sumie na miejsca zabaw i place zabaw - przyszkolne ogródki jordanowskie, będzie wydane ok. 2,5 mld zł.

Według premiera Donalda Tuska, inicjatywa MEN w połączeniu z budową m.in. "orlików", może oznaczać dla Polski "cywilizacyjny przełom".

"Zależało nam bardzo z panią minister na tym, aby to było także (...) kompatybilne z projektem cywilizacyjnym Unii, dotyczącym polskich wsi i małych miast, gdzie oprócz obiektów sportowych, czyli +orlików+, powstaną nowoczesne place zabaw (...) to jest docelowo 14 tys. nowoczesnych placów zabaw" - powiedział Tusk.

Premier dodał, że na projekcie tym szczególnie skorzystają miasteczka, w których będą "powstawały centra dobrej i radosnej aktywności nie tylko dla dzieci, ale także i ludzi dorosłych".

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało do realizacji w latach 2009-2014 rządowy program "Radosna szkoła", który ma zapewnić wsparcie finansowe dla szkół, przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych i urządzenie miejsc aktywności ruchowej dla najmłodszych uczniów - jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie resortu. W ramach tego programu będą powstawać na terenie szkoły miejsca zabaw oraz szkolne place zabaw, tzw. ogródki jordanowskie. (PAP)

nno/ abe/ mow/

Tagi: szkoła, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz