Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hall: pozytywne relacje polityczne buduje się na relacjach międzyludzkich

0
Podziel się:

To na bezpośrednich relacjach międzyludzkich, na przyjaźni, tolerancji i na
świadomości własnych kultur budowane są pozytywne relacje polityczne, społeczne, gospodarcze -
mówiła minister edukacji Katarzyna Hall na otwarciu konferencji "Wschodni Wymiar Mobilności".

To na bezpośrednich relacjach międzyludzkich, na przyjaźni, tolerancji i na świadomości własnych kultur budowane są pozytywne relacje polityczne, społeczne, gospodarcze - mówiła minister edukacji Katarzyna Hall na otwarciu konferencji "Wschodni Wymiar Mobilności".

Rozpoczęta w środę w Warszawie dwudniowa konferencja poświęcona jest kwestiom mobilności w obszarze edukacji, młodzieży, nauki, kultury i sportu pomiędzy Unią Europejską a państwami Partnerstwa Wschodniego. Jest to pierwsza konferencja ekspercka polskiej prezydencji poświęcona tematyce Partnerstwa Wschodniego.

W swoim wystąpieniu minister edukacji przypomniała, że rozwój mobilności to jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

"Chcemy wnieść znaczący wkład w dyskusję na temat mobilności, uwzględniając także jej wymiar międzynarodowy. Mam tu na myśli państwa sąsiadujące z Unią, w szczególności kraje Partnerstwa Wschodniego. Budując pozytywne stosunki ze Wschodem, chcemy tym samym podkreślić zalety bliższych kontaktów z sąsiadami zza wschodniej granicy i uświadomić potrzebę rozwoju tej współpracy" - podkreśliła Hall.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Monika Smoleń przypomniała, że "mobilność to postawa życiowa umożliwiająca wszechstronny rozwój indywidualny, szerokie kontakty ze światem, wymianę myśli i poglądów, jest też gwarantem dla stabilności demokracji i zrównoważonego rozwoju".

"Mobilność to także otwartość i gotowość do kontynuowania razem z partnerami najlepszych tradycji doceniających wspólnotę i wspólną spuściznę kulturową" - zaznaczyła.

O tym, jak ważna jest mobilność we wszystkich aspektach, mówił też Jan Truszczyński, dyrektor generalny ds. edukacji i kultur w Komisji Europejskiej. Podkreślił, że mobilność to kapitał, który procentuje przez całe życie. Jak zaznaczył, młodzi ludzie, który wyjechali, by choć część nauki odbyć za granicą, po ukończeniu studiów mają większe szanse na szybsze znalezienie dobrej pracy, a kilka lat po skończeniu studiów zarabiają więcej niż ich rówieśnicy, którzy nie mieli styku z inną niż własna uczelnią, z innym niż własny język, z inną niż własna kulturą.

"Chcemy jak najwięcej robić w tej dziedzinie zarówno dla tych, którzy korzystają w formalnych form edukacji, jak i z edukacji nieformalnej" - zapewnił. Truszczyński przypomniał także, że już teraz z programów UE, takich jak Erasmus Mundus czy Młodzież w Działaniu, wspierających mobilność młodych ludzi, korzystają kraje Partnerstwa Wschodniego.

Konferencję "Wschodni Wymiar Mobliności" wspólnie z Komisją Europejską organizują cztery polskie resorty: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami konferencji są Instytut Adama Mickiewicza i Biuro Kultury m.st. Warszawy.

W konferencji uczestniczy ponad 300 osób, są wśród nich m.in. ministrowie edukacji krajów UE i należących do Partnerstwa Wschodniego, przedstawiciele uczelni, ośrodków badawczych, narodowych agencji programów wspólnotowych, organizacji młodzieżowych i nauczycielskich, stowarzyszeń i instytucji kulturalnych i sportowych.

Celem konferencji jest wzmocnienie mobilności w obszarach edukacji, młodzieży, nauki, kultury i sportu pomiędzy Unią Europejską a państwami Partnerstwa Wschodniego.

Podczas spotkania kompleksowo zaprezentowane zostaną istniejące możliwości wsparcia mobilności, zarówno w ramach programów Unii Europejskiej, jak i poprzez nowe inicjatywy. W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną także dobre praktyki w obszarze edukacji, młodzieży, nauki, sportu i kultury. Ideą konferencji jest także wysłuchanie oczekiwań krajów Partnerstwa Wschodniego w tej kwestii.

Efekty konferencji mają stanowić wkład w przygotowanie Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 29-30 września w Warszawie.

Partnerstwo Wschodnie to pierwsza całościowa inicjatywa wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej, skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Partnerstwo Wschodnie, wprowadzając nową jakość w relacjach pomiędzy UE a państwami nim objętymi, ma przyczynić się do zbliżenia i˙integracji państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego z Unią Europejską, poprzez postępującą i stopniową integrację tych krajów i ich społeczeństw ze wspólnotą.(PAP)

dsr/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)