Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hamas przeciwny nauczaniu o Holokauście w palestyńskich szkołach

0
Podziel się:

Jeden z przywódców rządzącej w Strefie Gazy radykalnej
palestyńskiej organizacji Hamas, Junis al-Astal, sprzeciwił się planom, aby w prowadzonych tam
przez ONZ szkołach nauczać o holokauście - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

Jeden z przywódców rządzącej w Strefie Gazy radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas, Junis al-Astal, sprzeciwił się planom, aby w prowadzonych tam przez ONZ szkołach nauczać o holokauście - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

Zdaniem al-Astala nauczanie o holokauście to "reklamowanie kłamstwa".

Także rzecznik rządzącego w Strefie Gazy ugrupowania Sami Abu Zuhri oświadczył: "bez względu na kontrowersje sprzeciwiamy się forsowaniu sprawy tak zwanego holokaustu w programach nauczania, ponieważ ma to na celu wzmocnienie akceptacji dla okupacji palestyńskiej ziemi".

Palestyńczycy mają żal za sposób, w jaki światowe potęgi zareagowały na holokaust - wspierając powstanie Izraela w 1948 roku, które doprowadziło do tego, że połowa arabskich mieszkańców rządzonej wówczas przez Brytyjczyków Palestyny stała się uchodźcami.

Hamas wysłał w niedzielę do przedstawiciela ONZ list, w którym domaga się rezygnacji z planów wprowadzenia do palestyńskich szkół nowego podręcznika do historii i nazywa zagładę Żydów "kłamstwem wymyślonym przez syjonistów".

Przedstawiciele ONZ odmówili komentarzy w tej sprawie, jednak trzej nauczyciele z ONZ-owskich szkół w Gazie oświadczyli w poniedziałek, że o holokauście będzie się mówiło uczniom ósmych klas.

Pomimo że oficjalnie rządy w Strefie Gazy sprawuje Hamas, szkołami, szpitalami i opieką społeczną administruje ONZ.

Również w poniedziałek izraelski dziennik "Jerusalem Post" poinformował, że izraelskie ministerstwo kultury zakazało używania słowa "nakba" w materiałach do nauczania dla Izraelczyków pochodzenia arabskiego. Oznacza ono po arabsku katastrofę i odnosi się do ucieczki setek tysięcy Palestyńczyków po powstaniu Izraela. Gazeta cytuje rzeczniczkę ministerstwa, która stwierdza, że powstanie kraju nie może być określane w jego szkołach jako katastrofa. (PAP)

keb/ mc/

4660242

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)