Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hamasowski premier apeluje o przestrzeganie rozejmu z Izraelem

0
Podziel się

Szef rządu Hamasu Ismail Hanija wezwał w czwartek zbrojne ugrupowania
palestyńskie, by przestrzegały rozejmu z Izraelem, tak by umożliwić realizację porozumienia
zawartego z umiarkowanym Fatahem, kierowanym przez prezydenta Mahmuda Abbasa.

bEihASER

Szef rządu Hamasu Ismail Hanija wezwał w czwartek zbrojne ugrupowania palestyńskie, by przestrzegały rozejmu z Izraelem, tak by umożliwić realizację porozumienia zawartego z umiarkowanym Fatahem, kierowanym przez prezydenta Mahmuda Abbasa.

"Wzywam, by dać szansę przyszłemu rządowi przez respektowanie" rozejmu z Izraelem - oświadczył Hanija dzień po oficjalnym podpisaniu w Kairze przez przywódców Fatahu i Hamasu - Abbasa i Chaleda Meszala - porozumienia o współpracy.

W czasie dwugodzinnego przemówienia wskazał, że Hamas "nie boi się gróźb i okupacji", a zawsze "dążył jedynie do uniknięcia kolejnej wojny".

bEihASET

Celem porozumienia Hamas-Fatah jest wyjście z niemal czteroletniego kryzysu politycznego. Radykalny Hamas w czerwcu 2007 roku przejął kontrolę nad Strefą Gazy i od tego czasu w Autonomii Palestyńskiej panuje faktyczna dwuwładza.

Miesiąc temu w izraelskich ostrzałach rakietowych zginęło co najmniej 19 Palestyńczyków. Ataki były odpowiedzią na ostrzał autobusu szkolnego, w wyniku którego izraelski nastolatek został ciężko ranny, a następnie zmarł. Odpowiedzialność za ten atak wziął na siebie Hamas. W wynegocjowaniu rozejmu pomogła stronom ONZ.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu skrytykował w środę palestyński pakt o pojednaniu, nazywając porozumienie potężnym ciosem dla pokoju i wielkim zwycięstwem terroryzmu. Izrael uznaje Hamas za organizację terrorystyczną. (PAP)

ksaj/ mc/

bEihASEZ

8923972 arch.

bEihASFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)