Notowania

afganista
19.11.2009 10:14

Hamid Karzaj został zaprzysiężony na prezydenta Afganistanu

Będzie to druga, 5-letnia kadencja afgańskiego prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Hamid Karzaj przez kolejne pięć lat będzie prezydentem Afganistanu. W uroczystości jego zaprzysiężenia w pałacu prezydenckim w Kabulu uczestniczyło 800 gości, w tym pakistański prezydent Asif Ali Zardari i sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

_ - Przysięgam wypełniać i gwarantować postanowienia świętej religii islamu, przestrzegać konstytucji i innych praw Afganistanu i nadzorować ich stosowanie _ - oświadczył Karzaj.

51-letni Karzaj zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich 20 sierpnia, pokonując swojego głównego rywala, byłego szefa MSZ, Abdullaha Abdullaha. Jednak w związku z zarzutami o sfałszowanie wyborów na korzyść urzędującego prezydenta zdecydowano o zorganizowaniu drugiej tury głosowania w listopadzie. Z dogrywki wycofał się następnie Abdullah, co doprowadziło do ponownego ogłoszenia Karzaja prezydentem.

W przemówieniu inauguracyjnym Karzaj zapewnił, że będzie uczył się na swoich błędach i wyciągnie wnioski z porażek. Zapowiedział też, że w jego kraju musi się zakończyć _ kultura bezkarności _, a korupcję określił _ niebezpiecznym wrogiem państwa _. Zaznaczył, że ministrowie w jego rządzie muszą być _ kompetentni, profesjonalni i służyć narodowi _.

Karzaj złożył też swojemu byłemu rywalowi, Abdullahowi, propozycję udziału w rządzie jedności narodowej. Wezwał także do zwołania Loi Dżirgi, tradycyjnego zgromadzenia przywódców plemiennych.

Urzędujący prezydent wyraził nadzieję, że siły afgańskie w ciągu kilku lat przejmą odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju. Według niego powinno się tak stać w ciągu pięciu lat; możliwe będzie wówczas zredukowanie roli zagranicznych wojsk.

Ulice stolicy były rano niemal zupełnie opustoszałe, wozy pancerne blokowały główne ulice. Centrum Kabulu zostało otoczone przez siły bezpieczeństwa w obawie przed atakiem talibskich bojowników, którzy przed wyborami nasilili swoją działalność. Uroczystość była zamknięta dla dziennikarzy; transmitowała ją afgańska telewizja.

* [ Miliband: W proces pokojowy trzeba wciągnąć Afgańczyków ]( http://news.money.pl/artykul/miliband;w;proces;pokojowy;trzeba;wciagnac;afganczykow,253,0,558077.html )
* [ 71 proc. Brytyjczyków chce wycofania wojsk z Afganistanu ]( http://news.money.pl/artykul/71;proc;brytyjczykow;chce;wycofania;wojsk;z;afganistanu,168,0,557480.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: afganista, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz