Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju prymasowi

0
Podziel się

W warszawskim kościele akademickim św. Anny, podczas specjalnej mszy św.
przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego przekazali w środę na ręce prymasa Polski, kard.
Józefa Glempa, Betlejemskie Światło Pokoju.

bEiORtgB

W warszawskim kościele akademickim św. Anny, podczas specjalnej mszy św. przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego przekazali w środę na ręce prymasa Polski, kard. Józefa Glempa, Betlejemskie Światło Pokoju.

Podczas mszy, której przewodniczył kard. Glemp, zostały złożone mu podziękowania za 28-letnią posługę prymasa. W piątek, 18 grudnia, kardynał Glemp skończy 80 lat i zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI zakończy posługę jako prymas Polski. Tytuł ten zostanie w sobotę przywrócony arcybiskupowi gnieźnieńskiemu "ze względów historycznych i prawnych, przemawiających za stolicą gnieźnieńską".

Kardynał Glemp, zwracając się w homilii do harcerzy, powiedział, że światło co roku przynoszone z Betlejem przebywa kontynenty, kraje, miasta, "aby stanąć pośród ludzi, aby dotrzeć do ludzi znaczących w społeczeństwie, by przypomnieć, że to światło ma dla nas ogromne znaczenie".

bEiORtgD

Nawiązując do symboliki światła, prymas Glemp podkreślił, że tym światłem jest Jezus Chrystus, który "rozprasza wszelkie mroki, ciemności naszego życia".

"Trzeba nauczyć się, aby światło Chrystusa wprowadzać w nasze życie, by ono oświetlało wszystkie nasze czyny moralne" - mówił kardynał Glemp. Dodał, że światłem będzie pobieranie wiedzy, "każdy uczynek miłosierdzia, każda pomoc, każde przebaczenie jako wysiłek moralny".

Prymas, zwracając się do harcerzy powiedział, że zanieśli Betlejemskie Światło Pokoju do osób, "które mają wpływ na kształtowanie się naszej rzeczywistości społecznej". Kardynał Glemp zaapelował, aby światło, które przynieśli, utrwalało się w społeczeństwie, by było "przezroczyste, jasne - światłem przed którym zanikają wszystkie cienie".

Po mszy św. prymas Glemp uczestniczył w wielkim kręgu harcerskim przed kościołem św. Anny. W środku kręgu paliły się lampki zapalone od Betlejemskiego Światła Pokoju.

bEiORtgJ

Betlejemski ogień dotarł do Polski po raz 19. W niedzielę harcerze odebrali go od słowackich skautów w schronisku górskim ZHP na Polanie Głodówka. Podobnie jak w latach ubiegłych Światło zostanie przekazane także premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz trafi do kościołów, urzędów i instytucji. Przekazane będzie też skautom z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji. Hasło towarzyszące tegorocznej wędrówce Betlejemskiego Światła pokoju w Polsce brzmi "Wszyscy rodzimy się do służby".

Po raz pierwszy akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana w 1986 r. w austriackim Linz jako część bożonarodzeniowej akcji charytatywnej na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz innych osób potrzebujących pomocy. Nosiła wówczas nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez austriackie radio i telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, roznosząc ogień z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem do różnych instytucji.

Betlejemski ogień przywożony jest przez austriackich skautów do katedry wiedeńskiej. Stamtąd odbierają go skauci z sąsiednich krajów i przekazują do ponad 25 państw europejskich jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju.

Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Europie co roku odbywa się w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu, z udziałem delegacji skautowych z różnych krajów i przedstawicieli kościołów chrześcijańskich. W tym roku odbyło się ono w serbskiej cerkwi prawosławnej św. Sawy. (PAP)

bEiORtgK

skz/ itm/

bEiORthe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)