Notowania

wiadomości
17.12.2013 11:54

Harcerze przekazali premierowi Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju przekazali we wtorek harcerze premierowi Donaldowi Tuskowi. "To dla nas bardzo poważne zobowiązanie, bo ludzie oczekują od władzy przede wszystkim zdolności czynienia dobra" - powiedział premier.

Podziel się
Dodaj komentarz

Betlejemskie Światło Pokoju przekazali we wtorek harcerze premierowi Donaldowi Tuskowi. "To dla nas bardzo poważne zobowiązanie, bo ludzie oczekują od władzy przede wszystkim zdolności czynienia dobra" - powiedział premier.

Dziękując za przekazane Betlejemskie Światło Pokoju Tusk mówił, że to chyba najbardziej wzruszający dzień w roku w "tym dość ponurym gmaszysku, jakim jest siedziba polskiego rządu". "Mówię o architekturze, nie o duchu tu panującym" - zastrzegł.

"Zawsze czujemy, że to jest dla nas bardzo poważne zobowiązanie, bo wiemy dokładnie, że od tysiącleci ludzie oczekują od władzy przede wszystkim zdolności czynienia dobra i zapewnienia ludziom pokoju. Wy jesteście taką nadzieją, że to czasami ukryte, a czasami widoczne dobro, które drzemie w każdym człowieku, będzie o wiele częściej widoczne, że nie trzeba będzie go tak wnikliwie szukać, a ludzie nie będą się wstydzili tego, że są dobrzy - tak naprawdę, w głębi ducha" - powiedział Tusk do harcerzy.

Jak mówił, gdyby w noc narodzin Chrystusa działali już harcerze, to pewnie oni pospieszyliby jako pierwsi, aby go powitać. "Śpiewalibyśmy nie o trzech królach wizytujących dzieciątko, tylko o harcerzach. Ale ważne, że jesteście dzisiaj z nami, bo przecież potrzebujących jest wielu i wasza obecność daje także im nadzieję, że nigdy nie będą sami. Za to wszystko co robicie - przez cały rok, nie tylko w ten wigilijny czas - chcę wam bardzo podziękować. Jesteśmy z was bardzo, bardzo dumni. Przyjmijcie od nas wszystkich życzenia wszystkiego najlepszego na święta Bożego Narodzenia i na Nowy Rok. Wszystkiego dobrego" - powiedział premier.

Harcerze rozwożą światełko po całym kraju już po raz dwudziesty trzeci. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Światło będzie przekazane dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii, gdzie w 1986 roku w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z groty betlejemskiej - miejsca narodzin Chrystusa. Dwa lata później austriaccy skauci sami pojechali po Światło do Betlejem. Od tego czasu ten symbol pokoju i jedności trafia do Wiednia co roku, a skauci z różnych krajów roznoszą Światło po Europie.

ZHP uczestniczy w akcji od 1991 r. Tegoroczne hasło towarzyszące wędrówce Światła ma zachęcić do pracy nad sobą i podjęcia wyzwania stania się lepszym.(PAP)

laz/ mrr/ mok/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz