Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hasło 22. Finału WOŚP: "Na ratunek"

0
Podziel się:

Podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowanego na
12 stycznia, zbierane będą środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i "na rzecz
godnej opieki medycznej seniorów". Hasło finału to "Na ratunek" - zapowiedział w środę Jurek
Owsiak.

bEEwDvBx

Podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowanego na 12 stycznia, zbierane będą środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i "na rzecz godnej opieki medycznej seniorów". Hasło finału to "Na ratunek" - zapowiedział w środę Jurek Owsiak.

Pieniądze z tegorocznego Finału, podczas którego zebrano ponad 50,6 mln zł, WOŚP przeznaczyła, jak co roku, na sprzęt medyczny dla dzieci oraz, po raz pierwszy, dla seniorów.

W środę podczas konferencji prasowej ustanowiono światowy rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej - w przedsięwzięciu uczestniczyło w sumie ok. 80 tys. osób. Była to inicjatywa skierowana do uczestników Programu Edukacyjnego prowadzonego przez WOŚP "Ratujemy i Uczymy Ratować" w całej Polsce; w ustanawianiu rekordu wzięło udział 1266 instytucji z całego kraju, głównie szkoły, które biorą udział w programie.

bEEwDvBz

Szef WOŚP Jurek Owsiak przypomniał, że fundacja stara się, by nauka udzielania pierwszej pomocy była obowiązkowym przedmiotem szkolnym. Podkreślił, że choć każdy z nas ma obowiązek udzielenia pomocy, gdy zajdzie taka konieczność często powstrzymuje nas obawa, czy potrafimy zrobić to prawidłowo. Dlatego tak ważne jest, by uczyć tego dzieci w szkołach już od najmłodszych lat.

Z udzielaniem pierwszej pomocy i medycyną ratunkową związany jest temat najbliższego Finału WOŚP - "Na ratunek". Jak zapowiedział Owsiak, fundacja zbierać będzie środki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej, np. wielonarządowe tomografy komputerowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG i RTG.

Jak poinformował Owsiak, w Polsce jest 12 oddziałów, które należy doposażyć w tego rodzaju sprzęt. Podkreślił, że fundacji zależy, by w całym kraju były takie same standardy, żeby każde dziecko, które potrzebuje nagłej pomocy, miało równe szanse, niezależnie od tego, w jakim regionie Polski mieszka.

Owsiak przypomniał również, że w marcu WOŚP zaangażowała się w prace nad opracowaniem wytycznych dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego. Miało to miejsce po śmierci dziewczynki, do której zbyt późno wysłano karetkę. Szef WOŚP poinformował, że we współpracy z resortem zdrowia przygotowano już algorytm, który pomoże dyspozytorom w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie wytyczne zostaną zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia z drodze legislacyjnej.

bEEwDvBF

Zapowiedział, że 8 stycznia WOŚP zorganizuje konferencję szkoleniową, na którą zaprosi dyspozytorów z całej Polski; na wszystkie stanowiska dyspozytorskie zostaną nieodpłatnie przekazane materiały - książki oraz oprogramowanie - zawierające algorytmy zgodne z nowym rozporządzeniem w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego.

Wiceprezes Stowarzyszenia Dyspozytorów Medycznych w Polsce Stanisław Skrzypczak podkreślił, że dyspozytorzy pracują pod ogromną presją i zwrócił uwagę, że życie nie zawsze da się dopasować do procedur. "Dyspozytor, mając kilka telefonów i jedną karetkę, musi przez telefon ocenić stan pacjenta i zdecydować, które zgłoszenie wymaga natychmiastowej pomocy" - podkreślił.

"Jako organizacja pozarządowa chcemy zrobić wszystko, żeby wam pomóc" - mówił Owsiak, zwracając się do dyspozytorów.

W czasie 22. Finału WOŚP ponownie zbierać będzie pieniądze na sprzęt medyczny dla osób starszych. "Jeśli w jakimś mieście powstanie kolejny oddział geriatryczny, fundacja go wyposaży" - zadeklarował Owsiak.

bEEwDvBG

W jego ocenie sytuacja polskiej geriatrii jest tragiczna. Nie dość, że oddziałów jest za mało, to trafia na nie najgorszy sprzęt. "W całym kraju nie było oddziału, który miałby swoje USG czy kardiomonitor" - mówił Owsiak.

Poinformował, że WOŚP wyposażyła w sprzęt wszystkie oddziały geriatryczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, doprowadziła też do utworzenia dwóch kolejnych - w woj. mazowieckim, gdzie dotychczas nie było żadnego.

Na sprzęt dla geriatrii przeznaczono prawie 21 mln zł zebranych podczas 21. Finału; WOŚP kupiła 2280 urządzeń, m.in. materace przeciwodleżynowe i regulowane łóżka, wózki inwalidzkie, pionizatory do nauki chodzenia, ultrasonografy, kardiomonitory, aparaty do EKG.

W listopadzie WOŚP planuje kolejne zakupy - tym razem dla oddziałów neonatologicznych. (PAP)

bEEwDvBH

akw/ bno/ as/

bEEwDvCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)