Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hasło OPZZ na 1 maja: "Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie"

0
Podziel się:

"Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie" - to hasło tegorocznych
obchodów 1 maja, organizowanych przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. W Warszawie
nie będzie dorocznego pochodu, tylko wiec przed siedzibą OPZZ.

"Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie" - to hasło tegorocznych obchodów 1 maja, organizowanych przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. W Warszawie nie będzie dorocznego pochodu, tylko wiec przed siedzibą OPZZ.

W wielu miastach odbędą się wiece i pochody, w których - według szacunków OPZZ - weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób. "W Warszawie zrezygnowaliśmy z pochodu, co nie znaczy, że zrezygnowaliśmy z tej formuły obchodów w innych miastach. W niedzielę będą też obchody beatyfikacyjne i nie wydaje nam się, aby związki zawodowe musiały czy chciały konkurować z obchodami świąt kościelnych" - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

Jak podkreślił przewodniczący OPZZ Jan Guz, beatyfikacja Jana Pawła II jest szczególnym dniem dla Polaków, bo na ołtarze wynoszony jest człowiek, który rozumiał robotników i upominał się o ich prawa.

Wyjaśnił, że hasło tegorocznych obchodów 1 maja - "Chcemy socjalnej Polski w socjalnej Europie" - jest nawiązaniem do polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca. "Chcemy, aby nasze prawo pracy, prawa socjalne, pracownicze, ekonomiczne były zbliżone do tych, które obowiązują w Unii Europejskiej" - powiedział Guz.

Wiec przed siedzibą OPZZ przy ulicy Kopernika rozpocznie się o godzinie 10. "Będziemy prezentować nasze oczekiwania i hasła pierwszomajowe. Chcemy przypomnieć rządzącym o powinnościach wobec tych, którzy wypracowują PKB i pracują na rzecz rozwoju naszego kraju i dzięki czemu rząd może chwalić się dobrymi wskaźnikami" - powiedział przewodniczący OPZZ.

OPZZ chce też przypomnieć o potrzebie podniesienia płacy minimalnej oraz odpowiedniego zabezpieczenia emerytalnego i rentowego. "W tym dniu chcemy także solidaryzować się z zakładami pracy, które walczą o prawa pracownicze, w których prowadzone są akcje protestacyjne i strajkowe" - podkreślił Guz.

Przed wiecem przed siedzibą OPZZ przedstawiciele organizacji i partii lewicowych złożą kwiaty pod Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej oraz na Placu Grzybowskim.

Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętnia strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 r., który został brutalnie stłumiony przez policję. Geneza święta jest związana przede wszystkim z walką o ośmiogodzinny dzień pracy i godziwe warunki pracy i płacy.

Święto wprowadziła w 1889 r. na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. Rodzący się wówczas ruch związkowy bez względu na różnicę nurtów ideowych przyjął ten dzień za swoje święto. Jego pierwsze obchody w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się w 1890 r. Z zasady tej wyłamały się USA, gdzie Labour Day obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września.

Obecnie w wielu krajach 1 maja jest dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto. (PAP)

gdyj/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)