Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Henryk Mikołaj Górecki otrzymał Order Orła Białego

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o wręczeniu orderu
#

# Dochodzi informacja o wręczeniu orderu #

21.10. Katowice (PAP) - Wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki otrzymał w czwartek Order Orła Białego. To najwyższe polskie odznaczenie wręczył mu w katowickim szpitalu szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski, w obecności żony prezydenta Anny Komorowskiej.

Uroczystość odbyła się w klinice kardiologicznej w Katowicach-Ochojcu, gdzie na oddziale intensywnej opieki medycznej przebywa poważnie chory 76-letni kompozytor.

Ze względu na chorobę Góreckiego, ceremonia trwała zaledwie kilka minut. Wzięła w niej również udział rodzina kompozytora oraz opiekujący się nim zespół medyczny. Był też wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Szef kancelarii prezydenta zaliczył Góreckiego do najwybitniejszych żyjących współczesnych kompozytorów. Minister podkreślił, że jest dla niego wielkim honorem możliwość wręczenia Góreckiemu oznaczania w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Planowano, że uroczystość odbędzie się w Warszawie, jednak poważna choroba przykutego do łóżka kompozytora przekreśliła te plany. W czwartek w stolicy order odbierze natomiast inny wybitny muzyk - pianista, pedagog i kompozytor, prof. Jan Ekier.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika (Śląskie). Studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie to Akademia Muzyczna). Był profesorem tej uczelni, w latach 1975-1979 pełnił funkcję rektora.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Światową sławę przyniosła mu skomponowana w 1976 r. III Symfonia "Pieśni żałosnych", która po wydaniu w Stanach Zjednoczonych osiemnaście lat później osiągnęła wielki sukces komercyjny (ponad milion egzemplarzy sprzedanych na całym świecie). W latach 80. zaczął tworzyć utwory sakralne o głęboko lirycznym charakterze, zwrócił się też ku korzeniom muzyki polskiej, a szczególnie jej nurtowi ludowemu. W ostatnich latach komponował m.in. dla słynnego amerykańskiego kwartetu smyczkowego Kronos Quartet.

Do najważniejszych utworów Góreckiego należą: "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Refren na orkiestrę", "Muzyka staropolska", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Recitativa i ariosa - Lerchenmusik", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha", II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia", "Małe requiem dla pewnej Polki" na fortepian i 13 instrumentów, "Pieśń Rodzin Katyńskich".

Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka. To czwarte w hierarchii odznaczenie papieskie, przyznawane za szczególne zasługi dla Kościoła. Górecki jest też laureatem nagrody metropolity katowickiego "Lux ex Silesia" (Światło ze Śląska) oraz honorowym obywatelem Katowic, Rybnika i Bielska-Białej.(PAP)

mab/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)