Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

HFPC chce zmiany praktyki prokuratury ws. tajemnicy dziennikarskiej

0
Podziel się:

O zmianę praktyki prokuratorskiej w sprawie przestrzegania tajemnicy
dziennikarskiej zwraca się Helsińska Fundacja Praw Człowieka do prokuratora generalnego Andrzeja
Seremeta. Prokuratura zapowiada, że odpowie na pismo Fundacji po jego przeanalizowaniu.

O zmianę praktyki prokuratorskiej w sprawie przestrzegania tajemnicy dziennikarskiej zwraca się Helsińska Fundacja Praw Człowieka do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Prokuratura zapowiada, że odpowie na pismo Fundacji po jego przeanalizowaniu.

Interwencja Fundacji wiąże się ze śledztwem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów dotyczącym dwóch byłych dziennikarzy "Gazety Giełdy Parkiet", którzy mieli - dzięki swoim specjalistycznym wiadomościom publikowanym w gazecie - doprowadzić do spekulacji kursami niektórych spółek giełdowych.

Dziennikarze stracili pracę w gazecie, a prokuratura nakazała spółce Presspublica, wydawcy "Gazety Giełdy Parkiet", zabezpieczenie i wydanie zawartości kont e-mail tych dwóch byłych dziennikarzy za okres od stycznia do sierpnia 2009 r. Prokuratorski nakaz podtrzymał Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów, do którego odwołali się prawnicy Presspubliki.

"Argumentacja sądu była osobliwa, bo uznał on, że prokurator ma prawo dostać do ręki wszystko, a następnie zdecydować, co jest tajemnicą dziennikarską i z czego nie skorzysta, a co nią nie jest. Nie zgadzamy się z tym poglądem i uważamy, że tajemnica dziennikarska chroni przed taką nadmierną argumentacją prokuratury" - powiedział PAP mec. Jacek Kondracki, pełnomocnik Presspubliki.

Właśnie tego problemu prawnego dotyczy interwencja HFPC. Nawiązując do licznych wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Fundacja chce, by prokurator generalny uznał konieczność zmiany praktyki prokuratury dotyczącej ochrony osobowych źródeł informacji dziennikarskiej i dostosowania jej do standardów międzynarodowych.

Dziennikarska tajemnica zawodowa obejmuje m.in. dane, które umożliwiają identyfikację osób udzielających dziennikarzowi informacji opublikowanych albo przekazanych do opublikowania.

W ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka obecna praktyka żądania przez prokuraturę takich danych od wydawców mediów jest niedozwolonym obejściem tajemnicy dziennikarskiej i "budzi poważne zastrzeżenia", zarówno na gruncie polskiego prawa, gwarantującego ochronę źródeł dziennikarskiej informacji, jak i w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (swoboda wypowiedzi). Przypomniano, że Europejski Trybunał Praw Człowieka konsekwentnie akcentuje konieczność skutecznej ochrony źródeł informacji dziennikarskiej.

Fundacja zauważa, że przypadek "Gazety Giełdy Parkiet" nie jest pierwszym i stanowi potwierdzenie wcześniejszej praktyki.

Rzecznik Prokuratora Generalnego Mateusz Martyniuk powiedział PAP, że gdy pismo Fundacji dotrze do adresata, zostanie przeanalizowane, a odpowiedź będzie opublikowana. "Prokurator Seremet interesuje się tą problematyką i wiele razy dawał do zrozumienia, że dostrzega tu kwestię, która powinna być poddana analizie prawnej" - dodał. (PAP)

wkt/ itm/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)