Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

HFPC wystąpiła do KRRiT ws. decyzji koncesyjnych

0
Podziel się:

#
doch. informacja o stanowisku SDP, wypowiedź rzeczniczki KRRiT oraz szerszy background
#

# doch. informacja o stanowisku SDP, wypowiedź rzeczniczki KRRiT oraz szerszy background #

11.01. Warszawa (PAP) - HFPC zwróciła się do KRRiT o informacje dotyczące przyznawania koncesji na nadawanie w ramach multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej. Zastrzeżenia fundacji budzi "brak transparentnych kryteriów" w konkursie, w którym takiej koncesji odmówiono m.in. TV Trwam.

Rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Katarzyna Twardowska potwierdziła w środę, że pismo Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wpłynęło do KRRiT. Poinformowała, że decyzja Krajowej Rady kończąca proces odwoławczy dotyczący rozstrzygniętego w kwietniu 2011 r. konkursu na koncesje na nadawanie na pierwszym multipleksie zapadnie "w najbliższych dniach". Poza Fundacją ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis od decyzji KRRiT odwołały się trzy spółki: Superstacja, Mediasat i Astro.

W piśmie do KRRiT Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się o udzielenie szczegółowych informacji na temat procedury przyznawania koncesji nadawcom telewizyjnym do prowadzenia działalności nadawczej w ramach multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej.

"Szczególne zastrzeżenia HFPC wzbudził brak upublicznienia transparentnych kryteriów wyboru nadawców w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT w kwietniu 2011 r., w którym odmówiono udzielenia koncesji nadawcom kanałów telewizyjnych, takich jak TV Trwam, Superstacja czy TVN Meteo" - podkreślono w wystąpieniu. Fundacja zwróciła też uwagę, że KRRiT nie przedstawiła szczegółowego uzasadnienia podjętych decyzji koncesyjnych.

Według Fundacji w przypadku TV Trwam powołano się na racje finansowe, nie podając przy tym, z jakich względów oceniono negatywnie wiarygodność finansową tego nadawcy. "Jednocześnie koncesję przyznano kilku nadawcom oferującym zupełnie nowe kanały telewizyjne, których sytuacja wydaje się bardziej niepewna niż istniejącej od 2003 r. TV Trwam" - oceniła Fundacja.

W opinii HFPC kryterium finansowe stosowane przez KRRiT powinno być uzupełnione o szczegółowe parametry - np. wskazanie konkretnych gwarancji finansowych, jakie powinien przedstawić nadawca stający do procedury konkursowej, zaś parametry te powinny zostać podane do wiadomości publicznej najpóźniej z dniem ogłoszenia konkursu.

Fundacja przypomniała także, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, odmowa udzielenia koncesji może oznaczać ingerencję w prawo do swobody wypowiedzi chronione na mocy art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W zakończonym w kwietniu zeszłego roku konkursie, w którym startowała m.in. fundacja o. Rydzyka, zwyciężyli nadawcy: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu Krajowa Rada poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką.

O odrzuceniu przez KRRiT wniosku fundacji Lux Veritatis o koncesję dla TV Trwam przypomniała czwartkowa "Rzeczpospolita". Według gazety brak koncesji spowoduje, że TV Trwam może nie być dostępna w telewizji kablowej; od 1 sierpnia 2013 r. telewizja cyfrowa w pełni zastąpi tradycyjną, analogową.

Jak informował PAP zasiadający w KRRiT Krzysztof Luft, "przejście na nadawanie cyfrowe w najmniejszy sposób nie zmienia TV Trwam, która i tak dzisiaj nie jest nadawcą analogowym, ale - jak dziesiątki innych nadawców - rozprowadzana jest i będzie przez satelitę i w sieciach kablowych".

O zbieranie podpisów i wysyłanie protestów do KRRiT przeciwko dyskryminacji TV Trwam i Radia Maryja przy przydzielaniu koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne zaapelował o. Rydzyk.

Głos w sprawie obecności TV Trwam na multipleksie zabrało w środę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które podkreśliło, że adresuje ona swój program do osób o światopoglądzie katolickim, a "odmowa przyznania jej koncesji ogranicza pluralizm mediów w Polsce tym bardziej, że cyfryzacja telewizji naziemnej ukształtuje rynek telewizji w naszym kraju na wiele lat". SDP podkreśliło, że przyznane do tej pory koncesje mają charakter komercyjny, zaś Telewizja Trwam to jedyny nadawca społeczny.

Wcześniej w tej sprawie głos zabrali także m.in. politycy PiS oraz Solidarnej Polski, którzy uważają, że nieprzyznanie TV Trwam koncesji na multipleksie cyfrowym to zagrożenie dla wolności słowa. SP chce w tej sprawie informacji m.in. od premiera oraz interwencji RPO, a PiS m.in. zwołania komisji kultury i zmian w ustawie o RTV.

List otwarty w tej sprawie skierował do przewodniczącego KRRiT także Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. "Chcemy przypomnieć, że multipleks nie jest prywatną inwestycją członków KRRiT, ale dobrem narodowym, gdzie w imię demokracji i pluralizmu powinien znaleźć się również głos katolików, a takim jest jedyna - na razie - o zasięgu krajowym katolicka TV TRWAM" - czytamy w liście.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Pierwszy multipleks został uruchomiony w połowie grudnia zeszłego roku. Jest on ostatnim, który miał zacząć działać przed wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce. TP Emitel (operator) rozpoczął emisję programów TVP z nadajników w Zielonej Górze, Żaganiu, Wiśle, Rzeszowie i Warszawie. Multipleksy drugi i trzeci działają od drugiej połowy 2010 r. (PAP)

bpi/ mca/ itm/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)