Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hims: Trzecie miasto Syrii i "stolica rewolucji"

0
Podziel się:

Ataki syryjskich sił rządowych koncentrują się w ostatnim czasie
na mieście Hims, zwanym stolicą powstania przeciwko prezydentow Baszarowi el-Asadowi. To trzecie co
do wielkości miasto Syrii, położone na zachodzie, jest też centrum przemysłowym kraju.

Ataki syryjskich sił rządowych koncentrują się w ostatnim czasie na mieście Hims, zwanym stolicą powstania przeciwko prezydentow Baszarowi el-Asadowi. To trzecie co do wielkości miasto Syrii, położone na zachodzie, jest też centrum przemysłowym kraju.

Reżim Asada tydzień temu rozpoczął ofensywę na Hims, w wyniku której zginęło kilkaset osób. Władze twierdzą, że za przemoc odpowiedzialne są "zbrojne grupy terrorystyczne", które chcą podzielić kraj. Nie bacząc na oburzenie społeczności międzynarodowej wojsko nadal ostrzeliwuje z wyrzutni rakietowych i moździerzy dzielnice Hims kontrolowane przez zbrojną opozycję.

Agencja AFP wyjaśnia, że podczas gdy Damaszek jest stolicą polityczną kraju, Halab (Aleppo) - stolicą handlową, to zamieszkane przez 1,3 mln ludzi (dane z 2009 r.) Hims można nazwać sercem syryjskiego przemysłu.

W mieście i okolicach znajdują się rafinerie ropy naftowej i złoża gazu, linie montażowe irańskiego producenta samochodów firmy Iran Khodro Company (IKCO) i inne prywatne przedsiębiorstwa.

Przez Hims przebiegają szlaki handlowe, w tym z regionu Morza Śródziemnego do Iraku.

Ale to tam też kumulują się napięcia na tle wyznaniowym. Już od wybuchu powstania w połowie marca, opór przeciwko władzom był w Hims silny. Miasto podzielone jest na dzielnice sunnickie, alawickie, chrześcijańskie i mieszane, a zdaniem opozycjonistów władze "od maja prowokują spory na tle wyznaniowym".

Paradoksalnie, to właśnie w akademii wojskowej w Hims kształcił się ojciec obecnego prezydenta, Hafez el-Asad - przypomina AFP. W 1932 r. Francuzi przenieśli uczelnię z Damaszku do Hims. Oprócz Asada ojca studiowali tam także inni organizatorzy zamachu stanu z 1963 r. przeprowadzonego przez Partię Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego (Hizb al-Baas).

Sunnici uważający się za rodowitych mieszkańców Hims niechętnie przyjęli masowy napływ alawickiej mniejszości, od końca lat 60.

Wywodzący się głównie z terenów wiejskich alawici zostali przyjęci przez mieszkańców Hims z pogardą i zazdrością - dodaje AFP; wyjaśnia, że to przedstawicielom tego skrajnego odłamu szyizmu, a nie sunnitom przypadła większość stanowisk we władzach i przedsiębiorstwach publicznych.

Alawici przez większość teologów muzułmańskich uważani są za heretyków.

"Dzisiaj mają oni tyle samo wspólnego z chrześcijanami i gnostykami, co z muzułmanami" - pisze Michael J. Totten w "World Affairs Journal". Tłumaczy, że ta synkretyczna doktryna łączy elementy starożytnego kultu gwiazd, wierzeń chrześcijańskich i ismailizmu. Dodaje, że podczas niektórych obrządków alawici piją wino, a rdzeń ich religii jest tajny i niedostępny dla tych, którzy nie urodzili się w rodzinach alawickich. Choć alawici stanowią około 7-17 procent ludności Syrii to przywódcom wywodzącym się z tej sekty przy pomocy partii Baas "udało się przekształcić kraj w państwo totalitarne" - dodaje Totten.(PAP)

jhp/ ro/

10757194 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)