Notowania

wojsko
30.05.2011 18:18

Hindusi przeszkolą polskich żołnierzy

Minister obrony narodowej Bogdan Klich i ambasador Indii Deepak Vohra podpisali bezterminowe porozumienie o dwustronnej współpracy wojskowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkwczad.wp.mil.pl)

Minister obrony narodowej Bogdan Klich i ambasador Indii Deepak Vohra
podpisali bezterminowe porozumienie o dwustronnej współpracy wojskowej.

Porozumienie zmienia umowę zawartą w 2003 r., która weszła w życie w maju 2004 i obowiązywała przez siedem lat. Od tej pory współpraca obronna obu państw jest bezterminowa.

- _ Jesteśmy zainteresowani szkoleniem naszych wojsk specjalnych w egzotycznych - z polskiego punktu widzenia - warunkach klimatycznych _ - powiedział Klich. Przypomniał, że indyjska 50. Brygada Spadochronowa rozpoczęła współpracę partnerską z 6. Brygadą Powietrzno-Desantową z Krakowa. Jak mówił szef MON, _ nie ma wątpliwości - ta współpraca obronna jest także wielką szansą dla naszego przemysłu _.

- _ Umowa została zawarta na czas nieokreślony, to znaczy, że będzie ważna tak długo, jak istnieją Indie i Polska _ - powiedział ambasador Vohra. Dyplomata, który kończy misję w Polsce, wyraził zadowolenie, że jego ostatnią oficjalną czynnością w Warszawie było podpisanie porozumienia.

Dotychczas obowiązującą umowę o współpracy obronnej Polska i Indie zawarły w lutym 2003 za rządów SLD. W trakcie wizyty premiera Leszka Millera w Delhi podpisano wtedy umowy o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i międzynarodowego terroryzmu oraz o ekstradycji. Ponieważ ministerstwa obrony obu krajów pozytywnie oceniły dotychczasową współpracę, podjęto decyzję o zawarciu porozumienia, które ustanowi współpracę bezterminową.

W marcu w Polsce przebywała delegacja indyjskiej 50. brygady spadochronowej, zainicjowana wtedy partnerska współpraca z 6. brygadą powietrzno-desantową pozwala na szkolenia polskich żołnierzy na pustyni, w wysokich górach i w dżungli.

MON widzi też możliwości współpracy w dziedzinie edukacji wojskowej, jaką dają angielskojęzyczne kursy w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i na indyjskich uczelniach wojskowych. Inne potencjalne obszary współpracy to wojskowa kartografia i bezpieczeństwo lotów. Współpraca wojskowa to, w ocenie resortu, także szansa dla polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Przed laty Polska sprzedawała Indiom m.in. samoloty treningowo-szkolne TS-11 Iskra. Później indyjskim wojskowym prezentowano m.in. samobieżną armatohaubicę Krab. Zdaniem niektórych komentatorów Polska mogłaby Indiom zaoferować także wóz minowania narzutowego Kroton.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mon;zapewnia;nie;brakuje;pieniedzy;na;szkolenie;wojska,88,0,663896.html) MON zapewnia: nie brakuje pieniędzy na szkolenie wojska W budżecie jest na ten cel więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t90546.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zagraniczne;szkolenia;kosztuja;mon;5;milionow;zlotych,78,0,634702.html) Zagraniczne szkolenia kosztują MON 5 milionów złotych Polscy wojskowi uczą się w 25 krajach, najczęściej w USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t74854.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokurator;chce;12;lat;wiezienia;za;nanghar;khel,114,0,837490.html) Prokurator chce 12 lat więzienia za Nanghar Khel Zakończył się proces w sprawie ostrzelania przez polskich żołnierzy afgańskiej wioski. W 2007 roku zginęło tam 6 cywilów.
Tagi: wojsko, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz