Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Historia prasy Ostrowa Wielkopolskiego na wystawie w muzeum

0
Podziel się:

Historię prasy Ostrowa Wielkopolskiego od 1852 roku do czasów
współczesnych pokazano na wystawie, którą od soboty można oglądać w miejscowym Muzeum Miasta.

Historię prasy Ostrowa Wielkopolskiego od 1852 roku do czasów współczesnych pokazano na wystawie, którą od soboty można oglądać w miejscowym Muzeum Miasta.

Według dyrektora muzeum, Witolda Banacha, Ostrów należał do bardzo prężnych ośrodków wydawniczych w Wielkopolsce. Czytelnictwo, a tym samym sprzedaż gazet na tle całej Polski, była tutaj bardzo wysoka.

"Prasa była powszechnie dostępna i bardziej czytana. Przed wielkim kryzysem gospodarczym w 1929 r. w Ostrowie ukazywało się około dziesięciu pism, w tym pięć dzienników" - zaznaczył dyrektor.

Jak powiedział, ekspozycja rozpoczyna się od prologu wydawniczego, czyli od Sprawozdania Królewskiego Gimnazjum Katolickiego z 1846 r., które w prasoznawczym sensie nie było gazetą, ale w tym właśnie roku rozpoczął się w Ostrowie ruch wydawniczy.

"Pierwsze ostrowskie pismo pn. "Tygodnik Powiatowy" ukazywało się do czasów Bismarcka w wersji dwujęzycznej. Później zaczął ukazywać się Przyjaciel Ludu Katolickiego" - dodał dyrektor.

Ciekawostką jest miesięcznik literacko-muzyczny Lira Chopina" z 1920 r. oraz Promień wydawany przez Królewskie Gimnazjum Katolickie w latach 1925-1939 i 1945-1946. Według Banacha, Promień był wzorem dla wielu pism w Polsce. Został jednak zlikwidowany w 1946 r. po tym jak w artykule wspominającym profesorów i uczniów poległych w II wojnie światowej wymieniono Katyń. Na wystawie pokazano ostatni numer tej szkolnej gazety.

Na wystawie pokazano w większości oryginały gazet. Są m.in. oryginały "Tygodnika Powiatu Odolanowskiego" z 1864, Gońca Narodowego z 1928 r. i reprinty "Gazety Ostrowskiej" z 1901 r. Zwiedzający mogą się zapoznać z techniką używaną kiedyś przy wydawaniu gazety, m.in. układania czcionek, przygotowywania fotokliszy i płyt zdjęciowych. Ekspozycji towarzyszy katalog prasy ostrowskiej 1852-1989.

Wystawę można oglądać do połowy sierpnia.(PAP)

zak/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)