Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Historia życia świadka katyńskiego na wystawie w Ostrowie Wielkopolskim

0
Podziel się:

Unikalne zdjęcia i dokumenty obrazujące drogę życiową jednego ze
świadków mordu katyńskiego, ppor. Zbigniewa Rowińskiego, pokazano na wystawie otwartej w Muzeum
Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Unikalne zdjęcia i dokumenty obrazujące drogę życiową jednego ze świadków mordu katyńskiego, ppor. Zbigniewa Rowińskiego, pokazano na wystawie otwartej w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

Rowiński - najprawdopodobniej jako jedyny mieszkaniec tego miasta - był świadkiem ekshumacji zwłok pomordowanych oficerów w 1943 roku. W latach 50. zeznawał przed komisją katyńską Kongresu USA. Jego ojciec Stefan był pierwszym po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku burmistrzem Ostrowa.

"Wystawa jest wyjątkowa, ponieważ jej bohaterem jest ostrowianin z bardzo znanej i zasłużonej rodziny. Był jednym ze świadków powołanych przez okupanta niemieckiego do zbadania zbrodni katyńskiej. Pokazujemy jego los" - powiedział dyrektor ostrowskiego muzeum, Witold Banach.

Rowiński należał do tych Polaków, którzy po kwietniu 1943 r., tuż po odkryciu grobów katyńskich, zmuszeni przez Niemców, mieli potwierdzić, że zbrodni tej dokonali sowieci - przypomniał Banach.

Rowiński trafił w czasie wojny do oflagu niemieckiego i stamtąd został przewieziony na miejsce zbrodni w Katyniu, był w gronie pierwszych świadków. "Te ślady były wtedy jeszcze świeże i od samego początku było wiadomo, kto był sprawcą zbrodni" - powiedział dyrektor.

Z dokumentów i zdjęć pokazanych na ekspozycji można dowiedzieć się, że Rowiński był wyjątkową postacią. "Miał wykształcenie prawnicze, ale był też lotnikiem i miał również pasje twórcze" - podkreślił Banach. Na wystawie można obejrzeć sceny z inscenizacji teatralnych, jakie organizowali polscy oficerowie w oflagu, m.in. Kazimierza Rudzkiego, z którym występował Rowiński.

Zeznania złożone przed amerykańskim Kongresem uniemożliwiły Rowińskiemu powrót do Polski, ponieważ świadkowie katyńscy byli niewygodni dla nowej, komunistycznej władzy. Zmarł w 1986 r. na emigracji w Londynie. Został pochowany obok swojego ojca, w rodzinnym Ostrowie.

Ekspozycję można oglądać do końca maja.(PAP)

zak/ hes/ .

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)