Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Historycy i ludzie kultury założyli Forum Dialogu Polsko-Litewskiego

0
Podziel się:

Polscy i litewscy historycy oraz ludzie kultury powołali na Litwie
Forum Dialogu Polsko-Litewskiego. Ma ono działać m.in. na rzecz poprawy relacji między Litwinami a
Polakami.

Polscy i litewscy historycy oraz ludzie kultury powołali na Litwie Forum Dialogu Polsko-Litewskiego. Ma ono działać m.in. na rzecz poprawy relacji między Litwinami a Polakami.

Forum powstało w ubiegłym tygodniu z inicjatywy przedstawicieli środowiska akademickiego oraz ludzi kultury z Polski i Litwy. Jak informują litewskie media, jego współzałożyciele to dr Krzysztof Buchowski z Uniwersytetu w Białymstoku, profesor z Uniwersytetu Gdańskiego Dariusz Szpoper, szef fundacji i ośrodka Pogranicze w Sejnach Krzysztof Czyżewski, litewski poeta Antanas Galius oraz Irena Vaisvilaite i Eligijus Raila z Uniwersytetu Wileńskiego.

Jak powiedział PAP w poniedziałek jeden z inicjatorów forum, historyk Krzysztof Buchowski jest to "międzyobywatelska inicjatywa", której celem jest m.in. prowadzenie dialogu między Litwinami a mniejszością polską żyjącą na Litwie, a także między Polakami a mniejszością litewską żyjącą w Polsce.

"Z pewnym niepokojem obserwujemy to, że ostatnie dwadzieścia lat dobrych relacji polsko-litewskich jest obecne podważanych czy też negowanych w niektórych wypowiedziach zarówno po stronie polskiej jak i litewskiej. Dlatego potrzebny jest tutaj przede wszystkim dialog" - dodał.

Według Buchowskiego Forum może też stać się "think-tankiem" dla polityków i wspierać ich działania mające na celu poprawę stosunków między dwoma narodami. Forum zamierza też monitorować stan stosunków polsko-litewskich.

Litewski historyk Eligijus Raila powiedział natomiast PAP, że forum będzie "wspierać działania rządów obu krajów na rzecz polepszenia wzajemnych stosunków, a także rozstrzygania problemów Litwinów w Polsce i Polaków na Litwie".

"Stosunki polsko-litewskie stają się niepokojące. Do niedawna wzajemne zrozumienie między obu państwami zastępują wzajemne oskarżenia i pretensje. W zaistniałej sytuacji dialog jest konieczny" - powiedział PAP kierownik katedry politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie Andrzej Pukszto.

Jego zdaniem, "wiele uwagi należy poświęcić upowszechnianiu prawdy historycznej, a często mitologiczne wyobrażenia przeszłości zstąpić prawdą". "Bolesna prawda jest droższa od ksenofobicznej wersji przeszłości" - powiedział Pukszto.

Przedstawiciele Forum zamierzają opracować długoterminową koncepcję poprawy stosunków polsko-litewskich, analizować wzajemne relacje i badać ich historię. Z inicjatywy Forum powstanie m.in. specjalny portal internetowy, który będzie propagował ideę dialogu. Grupa chce też podejmować wspólne działania w zakresie kultury, a także wspierać publikacje, które mówią o dialogu polsko-litewskim. (PAP)

aki/ swi/ rof/ son/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)