Notowania

wiadomości
06.06.2011 23:12

Hiszpania: 4 Polaków zginęło w wypadkach awionetek, m.in. S. Kuryłowicz

# wg nieoficjalnych doniesień wśród ofiar był architekt Stefan Kuryłowicz #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wg nieoficjalnych doniesień wśród ofiar był architekt Stefan Kuryłowicz #

06.06. Madryt (PAP/AFP) - Wszystkie cztery osoby, które zginęły w poniedziałek w wypadku dwóch awionetek blisko lotniska w Asturii na północy Hiszpanii, to Polacy - podała dyrekcja przedsiębiorstwa zarządzającego lotniskami, AENA. Jedna z ofiar to wybitny architekt Stefan Kuryłowicz.

O tym, że wśród ofiar wypadków znalazł się polski architekt, poinformowała nieoficjalnie Internetowa Agencja Radiowa, a doniesienie to potwierdziły źródła dyplomatyczne i związane z lotnictwem.

Stefan Kuryłowicz był jednym z najwybitniejszych polskich architektów, wielokrotnie nagradzanym w kraju i za granicą. Do jego projektów zaliczają się m.in. warszawski biurowiec LOT oraz stacja metra Dworzec Gdański. Kuryłowicz był też profesorem Politechniki Warszawskiej.

Awionetki miały polskie znaki rejestracyjne.

Pasażerowie trzeciej awionetki, która leciała razem z poprzednimi, wylądowali bez problemu w Santander.

Na pokładzie każdej awionetki leciało po 2 pasażerów.

Na miejsce zdarzenia, do Asturii, udała się 5-osobowa rządowa komisja śledcza badająca przyczyny wypadków lotniczych, złożona z 3 śledczych i dwóch mechaników. Za 15 dni przedstawi pierwsze dane na temat katastrofy.

Pierwsze hipotezy wskazują, że doszło do dwóch niezależnych od siebie wypadków. Wyklucza się kolizję awionetek w powietrzu, o której informowano na początku.

Rzecznik komendy Gwardii Cywilnej w Gijon, Silvia Pavon, poinformowała, że policja zbiera szczątki maszyn, aby ustalić przyczyny katastrofy.

Według mediów lokalnych, w momencie wypadku w okolicy panowała gęsta mgła i padał deszcz, co mogło przyczynić się do tragedii. Widoczność była poniżej kilometra. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych utrudniony był nawet ruch kołowy.

Dyrektor lotniska w Asturii, Juan Carlos Sanmartin, poinformował, że piloci obu maszyn skontaktowali się z tamtejszą wieżą kontrolną tuż przed wypadkiem.

Jedna awionetka z niewyjaśnionych przyczyn spadła na budynek na miejscu postojowym samolotów w Castrillon. Budynek był wtedy pusty. Druga maszyna spadła do pokrytego eukaliptusami urwiska w pobliskich górach Bayas. Znalezienie samolotu w górach było możliwe dzięki uaktywnieniu systemu lokalizacyjnego zainstalowanego w awionetce.

Według wstępnych informacji, pasażerowie trzech samolotów byli przyjaciółmi, którzy wybrali się na wycieczkę. Po południu wylecieli z San Sebastian do miejscowości Vilar da Luz w Portugalii.

Poszukiwania ciał pasażerów zakończyły się ok. godz. 17, kiedy Gwardia Cywilna znalazła zwłoki czwartej osoby.

W operacji wzięło udział ponad 30 policjantów, strażaków i sanitariuszy.

To największy wypadek awionetek w Hiszpanii od 5 lat.

Z Madrytu Grażyna Opińska (PAP)

opi/ akl/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz