Notowania

hiszpania
14.12.2009 01:00

Hiszpania: Niska frekwencja na "referendum" ws. niepodległości Katalonii

Nie dopisała frekwencja na nieformalnym niedzielnym referendum w sprawie ewentualnej secesji Katalonii od Hiszpanii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Nie dopisała frekwencja na nieformalnym niedzielnym referendum w sprawie ewentualnej secesji Katalonii od Hiszpanii. *

Na pytanie, czy Katalonia powinna być niepodległym państwem Unii Europejskiej odpowiedziało zaledwie około 30 proc. z 700 tysięcy uprawnionych do głosowania Katalończyków. Organizatorzy plebiscytu, który odbył się w 170 miejscowościach, twierdzą jednak, że to wystarczy, by nadać tempa kampanii niepodległościowej.

Rezultaty głosowania, uznanego przez hiszpańskie władze za bezcelowe, nie mają żadnej mocy prawnej. Organizatorzy planują jednak, że w przyszłym roku przygotują większy plebiscyt w stolicy Katalonii, Barcelonie.

"To było istotne wydarzenie, które popchnie nas ku niepodległości" - powiedział cytowany przez agencję Reutera rzecznik kampanii referendalnej Uriel Beltran.

Wstępne wyniki wskazują, że 95 proc. głosujących opowiedziało się za secesją Katalonii, choć zamieszkany przez 7 mln ludzi region w ramach Hiszpanii już cieszy się znaczną autonomią.

Referendum przygotowała koalicja katalońskich nacjonalistów, w tym partie lewicowe i rozłamowców z największego ugrupowania politycznego Katalonii, centroprawicowej Konwergencji i Związku (CiU). Według Reutera kampania była dobrze przygotowana, lecz zwolennicy plebiscytu skarżyli się, że do mobilizacji głosujących mieli ledwie ułamek środków dostępnych w czasie wyborów oficjalnych. (PAP)

zab/

5309720 arch. int.

Tagi: hiszpania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz