Notowania

hiszpania
08.06.2012 11:43

Hiszpania poprosi UE o miliardy euro dla banków

Straty hiszpańskich banków mogą sięgnąć nawet 260 mld euro. Cały sektor może potrzebować pomocy w wysokości 60 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

(na zdjęciu hiszpański premier Mariano Rajoy minister skarbu, Cristobal Montoro)

Być może podczas najbliższego weekendu Hiszpania zwróci się o pomoc finansową dla swych przeżywających coraz większe kłopoty banków - podała agencja Reuters, powołując się na źródła unijne.

Według dwóch niewymienionych z nazwiska przedstawicieli UE Madryt poprosi o tę pomoc po sobotniej telekonferencji ministrów finansów państw strefy euro.

Rzeczniczka rządu Hiszpanii powiedziała, że nic jej nie wiadomo o takiej inicjatywie. Przypomniała czwartkową wypowiedź premiera Mariano Rajoya, który podkreślał, że Madryt czeka na wyniki audytu banków, zanim przystąpi do rozmów z UE na temat najlepszego sposobu dokapitalizowania hiszpańskich banków.

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker powiedział wczoraj, że unia walutowa gotowa jest udzielić pomocy hiszpańskiemu sektorowi bankowemu, jeśli poprosi o to rząd w Madrycie.

Agencja ratingowa Fitch obniżyła w czwartek notę Hiszpanii o trzy stopnie do BBB, z perspektywą negatywną. Według Fitcha, hiszpańskie banki powinny zostać dokapitalizowane kwotą od 50 do 100 mld euro. Tego samego dnia inna agencja ratingowa, Standard&Poor's, przedstawiła prognozę, według której hiszpańskie banki mogą ponieść do 2013 roku straty rzędu 80-112 mld euro.

Kilka dni wcześniej zrzeszający światowe banki Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) z siedzibą w Waszyngtonie oszacował, że straty hiszpańskich banków mogą sięgnąć 218-260 mld euro, a cały sektor może potrzebować pomocy w wysokości 60 mld euro.

Od kilku dni docierają wiadomości o pracach nad porozumieniem, które pozwoliłoby Hiszpanii dokapitalizować banki z wykorzystaniem pomocy unijnej, lecz unikając reform gospodarczych narzucanych z zewnątrz. Madryt nie chce występować o pomoc na takich warunkach jak Grecja, Irlandia i Portugalia, obawiając się, że międzynarodowi wierzyciele zmuszą do wprowadzenia drastycznego programu oszczędnościowego.

Na temat kryzysu w Hiszpanii czytaj w Money.pl
S&P ostrzega. Tam bankom grożą duże straty Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła, że hiszpańskie banki mogą ponieść do 2013 roku straty rzędu 80-112 mld euro.
Za 15 dni rozstrzygną się losy tej gospodarki Rząd Hiszpanii w ciągu 15 dni podejmie decyzję w sprawie dokapitalizowania banków i co za tym idzie w sprawie ewentualnego zwrócenia się o pomoc międzynarodową.
Żądają, by Hiszpanie zamknęli swoje banki Organizacja ostrzegła, że kraj nie wyjdzie z recesji do końca przyszłego roku.
Ważne dane z Hiszpanii. Restrykcyjne decyzje Miliardy euro mają pokryć straty z niektórych inwestycji. To na pewno nie koniec zmian i cięć.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz