Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: Premier Marcinkiewicz o bezpieczeństwie energetycznym Europy

0
Podziel się:

8.3.Granada (PAP) - Przebywający w Granadzie w Hiszpanii premier
Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w środę, że obecnie ważne jest,
że propozycja Polski w sprawie bezpieczeństwa energetycznego
Europy jest "słyszana" przez naszych zagranicznych partnerów.

8.3.Granada (PAP) - Przebywający w Granadzie w Hiszpanii premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w środę, że obecnie ważne jest, że propozycja Polski w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Europy jest "słyszana" przez naszych zagranicznych partnerów.

Dodał, że docelowo Polska chciałaby doprowadzić do wzięcia przez kraje Unii Europejskiej "wspólnej solidarnej odpowiedzialności" za bezpieczeństwo energetyczne Europy. Podkreślił, że jest to jednak proces długotrwały. Premier powiedział też, że najbliższy, marcowy szczyt UE w Brukseli będzie okazją do dialogu na tematy energetyczne.

Sprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy mają też być jednym z tematów rozmów polskiego premiera z szefem hiszpańskiego rządu w czasie III międzyrządowych konsultacji polsko-hiszpańskich, których oficjalna część odbędzie się w czwartek w Granadzie.

W ostatnich dniach lutego premier Marcinkiewicz wysłał do 32 szefów rządów krajów UE i NATO listy z propozycją zawarcia Europejskiego Traktatu Bezpieczeństwa Energetycznego, opartego na zasadzie solidarności.

Na początku marca wiceminister gospodarki odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne, Piotr Naimski, poinformował, że Polska chce, by jeszcze w marcu powstała kolejna wersja propozycji.

Jak powiedział minister w kancelarii premiera Ryszard Schnepf we wtorek przed wylotem polskiej delegacji do Hiszpanii, "najgorszym stanowiskiem na arenie międzynarodowej jest bierność i przekonanie, że i tak nic nie zrobimy. Po raz pierwszy (...) Polska wychodzi z inicjatywą, która pokazuje, że potrafimy zabrać głos w negocjacjach na arenie międzynarodowej".

Dodał, że dalszej dyskusji podlegać będzie to, czy polityka energetyczna UE ma mieć wymiar europejski, czy transatlantycki. Zdaniem Schnepfa, pierwsze reakcje Hiszpanii na projekt były dobre.

Delegacja polska przybyła do Granady w środę po południu. Wieczorem odbędzie się zamknięte dla prasy spotkanie premiera Marcinkiewicza z przedstawicielami hiszpańskiego biznesu. Na czwartek, oprócz spotkania szefów rządów Polski i Hiszpanii, zaplanowano spotkania plenarne ministrów obu krajów.

Katarzyna Soszka (PAP)

jo/ mc/ dro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)