Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania: Rząd złagodził krytykowany projekt ustawy o bezpieczeństwie

0
Podziel się

Wskutek protestów opozycji rząd hiszpański złagodził projekt "Ustawy o
bezpieczeństwie obywateli", który w pierwotnej wersji przewidywał m.in. kary od 30 001 do 600 000
euro za demonstrowanie bez zezwolenia pod parlamentem i budynkami rządowymi.

bErjYVXF

Wskutek protestów opozycji rząd hiszpański złagodził projekt "Ustawy o bezpieczeństwie obywateli", który w pierwotnej wersji przewidywał m.in. kary od 30 001 do 600 000 euro za demonstrowanie bez zezwolenia pod parlamentem i budynkami rządowymi.

Krytycy tej inicjatywy legislacyjnej określali ją w toku protestów jako "projekt ustawy o represjach przeciwko obywatelom" i próbę ograniczenia swobody manifestowania, "zwłaszcza przed siedzibą parlamentu", pod wpływem obaw o zewnętrzny wizerunek Hiszpanii.

W zmodyfikowanej wersji przyjętej w piątek na posiedzeniu rządu Partii Ludowej usunięto kwalifikację "nieautoryzowanych demonstracji" przed gmachami rządowymi jako "bardzo ciężkiego wykroczenia" i określono je jako "ciężkie wykroczenie" sankcjonowane karą pieniężną od 1 001 do 30 000 euro.

bErjYVXH

Poprawiony projekt ustawy, który prawdopodobnie zostanie uchwalony przez rządową większość parlamentarną w ciągu najbliższych 6 miesięcy, przewiduje podział wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu publicznemu na dwie kategorie: "ciężkie" i "lekkie". Te drugie będą karane mandatami od stu do tysiąca euro.

Elena Valenciano, numer dwa w opozycyjnej partii socjalistycznej, określiła pierwotny zamiar rządu, aby ustanowić kary do 600 000 euro za udział w demonstracjach przed budynkami rządowymi, jako "zupełne szaleństwo".

Jej zdaniem fala wielkich demonstracji, która przeszła ostatnio przez cały kraj, pokazała, że "w Hiszpanii nie występuje problem przemocy, jak to się działo w innych krajach Europy".

Projekt ustawy o bezpieczeństwie obywateli, która zmieni akt prawny w tej sprawie z 1992 roku, kwalifikuje jako "ciężkie wykroczenia" również "obrazę Hiszpanii" oraz posługiwanie się "hasłami i transparentami uwłaczającymi Hiszpanii".

bErjYVXN

Karana ma być także obraza hiszpańskich wspólnot autonomicznych, instytucji lokalnych oraz ich symboli i emblematów.

Jako wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu obywateli projekt ustawy kwalifikuje także demonstracje utrudniające ruch kołowy, oferowanie i świadczenie usług seksualnych w pobliżu szkół oraz handel narkotykami w ich sąsiedztwie.

Jak przypomina madrycki dziennik opozycyjny "El Pais", próba przeforsowania w 1992 roku przesadnie represyjnej ustawy o bezpieczeństwie obywateli przez ówczesny rząd socjalistów skończyła się odejściem ministra sprawiedliwości, który musiał podać się do dymisji.(PAP)

ik/ mc/

bErjYVXO

15172889

bErjYVYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)