Notowania

hiszpania
18.10.2009 14:08

Hiszpania: Spór o liczbę uczestników antyaborcyjnej manifestacji

W Hiszpanii toczy się spór o liczbę uczestników manifestacji przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego. W zależności od źródła w sobotniej demonstracji w Madrycie miało uczestniczyć od 63 tysięcy do nawet 2 mln ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Hiszpanii toczy się spór o liczbę uczestników manifestacji przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego. W zależności od źródła w sobotniej demonstracji w Madrycie miało uczestniczyć od 63 tysięcy do nawet 2 mln ludzi. *

Najwyższą liczbę protestujących zgłosili organizatorzy, wśród których jest ponad 40 organizacji społecznych. Według nich, w protestach uczestniczyło ok. 2 mln ludzi. Zdaniem policji uczestników marszu było 250 tysięcy, natomiast według władz Madrytu na ulice stolicy wyszło 1,2 mln osób.

Jednak hiszpańska agencja informacyjna EFE podała, że w manifestacji wzięło udział najwyżej 63 tysiące osób.

EFE powołała się na firmę Lynce, która oblicza liczbę uczestników manifestacji i innych zgromadzeń stosując system komputerowy, pokazujący z góry ruchome i nieruchome obrazy.

"Projekt Lynce liczy każdą osobę, więc nie podaje liczby szacunkowej, ale dokładną" - powiedział dyrektor firmy Juan Manuel Gutierrez.

Według Gutierreza trudno jest obliczyć liczbę uczestników manifestacji "na oko" i trzeba oprzeć się na źródłach wiarygodnych, jak fotografie czy video.

"Podane przez nas dane - maksimum 63 tysiące uczestników manifestacji - są najbardziej zbliżone do prawdy - zapewnił Gutierrez. - Inne liczby są niemożliwe, gdyż tyle ludzi nie zmieściłoby się na przestrzeni, na której odbywała się manifestacja".

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ keb/ ala/

Tagi: hiszpania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz