Notowania

wiadomości
01.12.2011 20:35

Hiszpania żąda ukarania uczestników ataku na ambasadę brytyjską w Teheranie

Hiszpania zażądała od rządu irańskiego ukarania uczestników wtorkowego ataku na ambasadę brytyjską w Teheranie. Po tym ataku Włochy i Portugalia pilnie wezwały swych ambasadorów w Iranie na konsultacje do kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

Hiszpania zażądała od rządu irańskiego ukarania uczestników wtorkowego ataku na ambasadę brytyjską w Teheranie. Po tym ataku Włochy i Portugalia pilnie wezwały swych ambasadorów w Iranie na konsultacje do kraju.

Rząd hiszpański zwrócił się w czwartek do władz Iranu o przeprowadzenie śledztwa w sprawie napaści na ambasadę W. Brytanii w Teheranie, ukaranie jej sprawców i wypłacenie Brytyjczykom odszkodowania za zniszczenia spowodowane na terenie ambasady.

Tego samego dnia rządy włoski i portugalski wezwały pilnie swych ambasadorów w Teheranie na konsultacje, a niektóre inne kraje europejskie biorą pod uwagę taką ewentualność.

Według źródeł zbliżonych do włoskiego MSZ, włoski minister spraw zagranicznych Giulio Terzi może podjąć w najbliższym czasie decyzję o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Iranem lub nawet zamknąć włoską ambasadę w Teheranie.

Iran postanowił w tym tygodniu obniżyć rangę stosunków dyplomatycznych z W. Brytanią do poziomu charge d'affaires w odwet za zerwanie przez Brytyjczyków współpracy finansowej z irańskimi bankami, m.in. z Bankiem Centralnym Iranu.

Napięcie w stosunkach irańsko-brytyjskich rosło, odkąd 21 listopada Londyn postanowił zawiesić wszystkie transakcje finansowe z irańskimi bankami, podając jako powód kontynuowanie przez Iran programu nuklearnego. Państwa zachodnie podejrzewają, że służy on celom wojskowym.

Dyrektor generalny ds. basenu Morza Śródziemnego, Maghrebu i Bliskiego Wschodu w hiszpańskim MSZ Juan Goznalez Barba zażądał, aby władze w Teheranie zagwarantowały bezpieczeństwo dyplomatom krajów Unii Europejskiej i krajów nieeuropejskich.

Odwiedzili oni w czwartek zdewastowaną ambasadę brytyjską w Teheranie na znak solidarności z dyplomatami tego kraju.

Przedstawiciel hiszpańskiego rządu podkreślił, że napaść grupy islamskich radykałów na brytyjską ambasadę przy całkowitej bierności miejscowych władz stanowi naruszenie Konwencji Genewskiej w sprawie stosunków dyplomatycznych. (PAP)

ik/ mc/

10313064 10313465

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz