Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpański sąd postanowił uwolnić dziewięciu więźniów - członków ETA

0
Podziel się

Hiszpański Sąd Krajowy podjął w piątek postanowienie o uwolnieniu
dziewięciu spośród blisko 700 przebywających w więzieniach byłych członków organizacji zbrojnej
baskijskich separatystów ETA, jak zażądał tego Europejski Trybunał Praw Człowieka.

bEseqorV

Hiszpański Sąd Krajowy podjął w piątek postanowienie o uwolnieniu dziewięciu spośród blisko 700 przebywających w więzieniach byłych członków organizacji zbrojnej baskijskich separatystów ETA, jak zażądał tego Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Jeszcze w tym samym dniu mieli oni opuścić więzienia.

Hiszpański sąd uznał, że tych dziewięciu Basków znajduje się w sytuacji "identycznej" do tej, w jakiej była Ines del Rio Prada, zwolniona przed kilku dniami na podstawie orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

bEseqorX

Członkini ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) została skazana na 3 828 lat więzienia za udział w akcjach zbrojnych, w których zabito 24 osoby. Zwolniono ją 22 października.

Trybunał strasburski potępił stosowanie tzw. doktryny Parota, na podstawie której Hiszpania od 2006 r. przedłużała bezterminowo pobyt w więzieniu osób skazanych na długoletnie, "astronomiczne" wyroki pozbawienia wolności stosowane zgodnie z prawem z okresu dyktatury Franco, które odsiedziały już w celi 30 lat.

Trybunał w swym orzeczeniu podkreślił, że nowo stanowione prawo (doktryna Parota) nie może działać wstecz.

Orzeczenie Trybunału wywołało ostry protest hiszpańskich stowarzyszeń ofiar i krewnych ofiar działalności terrorystycznej ETA przeciwko "uległości rządu wobec Strasburga".

bEseqosd

Członkowie tych stowarzyszeń stanowią nadal ważny rezerwuar wyborczy rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej premiera Mariano Rajoya.

W Krajów Basków decyzja Trybunału została przyjęta z entuzjazmem.

ETA jako organizacja zbrojna baskijskich separatystów odpowiada za śmierć 829 osób, głównie hiszpańskich policjantów i wojskowych, ale także cywilnych przedstawicieli władzy. Ogromna większość zginęła z rąk członków ETA za rządów generała Francisco Franco, to jest do 1975 roku.

W zasadzce zorganizowanej przez ETA w grudniu 1973 roku w Madrycie zginął admirał Luis Carrero Blanco, którego Franco wyznaczył pod koniec życia na swego następcę, co miało znaczny wpływ na ewolucję sytuacji politycznej w Hiszpanii po śmierci gen. Franco w listopadzie 1975 roku.

bEseqose

ETA wyrzekła się publicznie stosowania przemocy w październiku 2011 roku.

W więzieniach znajduje się nadal około 700 członków ETA, z czego 560 na terenie całej Hiszpanii i 140 we Francji.(PAP)

ik/ mc/

15007013

bEseqosy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)