Notowania

hiszpania
20.03.2012 16:38

Hiszpański sąd skazał byłego ministra na 6 lat więzienia za malwersacje

Hiszpański sąd skazał we wtorek byłego ministra ds. ochrony środowiska Jaume'a Matasa na sześć lat więzienia m.in. za defraudację pieniędzy publicznych, fałszowanie dokumentów i wykorzystywanie stanowiska publicznego do osiągania korzyści prywatnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RichieC/CC/Flickr)

Hiszpański sąd skazał byłego ministra ds. ochrony środowiska Jaume'a Matasa na sześć lat więzienia m.in. za defraudację pieniędzy publicznych, fałszowanie dokumentów i wykorzystywanie stanowiska publicznego do osiągania korzyści prywatnych.

Matas - były szef rządu regionalnego Balearów - został skazany w pierwszej z 26 spraw prowadzonych przez policję od 2008 r. w ramach wielkiej operacji antykorupcyjnej pod kryptonimem _ Palma Arena _.edna ze spraw dotyczy korupcji w fundacji Instytut Noos prowadzonej przez zięcia króla Hiszpanii, Inakiego Urdangarina. Fundacja pozyskiwała pieniądze publiczne m.in. od lokalnego rządu Balearów.

Wtorkowy wyrok dotyczy nielegalnych subwencji, które minister Matas przyznał zaufanemu dziennikarzowi, publicyście dziennika _ El Mundo _ Antonio Alemany'emu. Otrzymał on prawie pół miliona euro z kasy rządu Balearów na utworzenie swojej agencji informacyjnej i ponad 11 tys. na napisanie kilku artykułów o tematyce sportowej, które nigdy się nie ukazały. Ponadto dziennikarzowi wypłacano 4,5 tys. euro miesięcznie za pisanie przemówień szefowi lokalnego rządu i wychwalanie go na łamach prasy.

W tym samym procesie sąd skazał publicystę na 3 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności. Jaume Matas jest jeszcze oskarżony w wielu innych sprawach w ramach tej samej operacji antykorupcyjnej, m.in. za przyjęcie łapówek przy budowie nowoczesnego welodromu Palma Arena na Balearach. Koszt budowy wyniósł 110 mln euro, jednak - jak stwierdzili eksperci - był co najmniej dwukrotnie zawyżony.

Matas był szefem rządu Balearów w latach 1996-1999 i 2003-2007. W latach 2000-2003 pełnił funkcję ministra ds. ochrony środowiska w konserwatywnym rządzie premiera Jose Marii Aznara.

Więcej o korupcji czytaj w Money.pl
Kraj w kryzysie, masowe łapówki dla fiskusa W proceder zamieszani byli członkowie klanu neapolitańskiej mafii Fabbrocino, którzy korumpowali urzędników i poborców podatkowych.
Skandal! Zobacz na co wydali pieniądze na Euro Według MSW w czasie przygotowań do Euro 2012 doszło do 111 przypadków defraudacji pieniędzy budżetowych.
Były manager klubu ekstraklasy z zarzutami Pierwszy zarzut dotyczy obietnicy wręczenia korzyści majątkowej w wysokości 10 tys. zł, a drugi obietnicy wręczenia 10 tys. zł i wręczenia ostatecznie 7 tys. zł.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz