Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpańskie kasy oszczędnościowe nie przeszły "stress testów"-media

0
Podziel się:

Kilka hiszpańskich kas oszczędnościowych nie przeszło testów
wytrzymałości europejskiego nadzoru finansowego - podał w piątek przed ogłoszeniem wyników dziennik
"El Pais", powołując się na anonimowe źródła.

Kilka hiszpańskich kas oszczędnościowych nie przeszło testów wytrzymałości europejskiego nadzoru finansowego - podał w piątek przed ogłoszeniem wyników dziennik "El Pais", powołując się na anonimowe źródła.

"Badania pokazały, że niewielka grupa hiszpańskich podmiotów, w tym kilka kas, które przeprowadziły ostatnio fuzje, musiałyby zwiększyć kapitał w przypadku poważnego pogorszenia się warunków gospodarczych i kryzysu zadłużenia w kilku krajach" - pisze hiszpański dziennik.

Komitet europejskich nadzorów bankowych (CEBS) ogłosi w piątek wyniki swoich badań, mających sprawdzić odporność instytucji finansowych na pogorszenie się warunków gospodarczych; nastąpi to o godz. 18 już po zamknięciu na weekend rynków finansowych. Badania pokażą, które z objętych nimi instytucji powinny ewentualnie zwiększyć swój kapitał, by wzmocnić pozycję finansową.

Według "El Pais" wśród 91 badanych europejskich instytucji, znalazło się dziewięć hiszpańskich banków i 18 kas oszczędnościowych uważanych za najsłabsze ogniwo w systemie bankowym tego kraju. Wśród nich jest kilka, które już wcześniej skorzystały z utworzonego przez hiszpański rząd funduszu restrukturyzacji sektora finansowego po kryzysie.

Wyniki testów są oczekiwane z niecierpliwością przez rynki finansowe. Po informacjach hiszpańskiej gazety kurs euro wobec dolara spadł o 0,2 proc., a europejskie indeksy giełdowe (m.in. niemiecki DAX, francuski CACY i brytyjski FEST) rozpoczęły dzień odnotowując spadki od 0,1 do 0,3 proc. Z ankiety przeprowadzonej przez Goldman Sachs wynika, że inwestorzy spodziewają się, iż "stress testów" nie przejdzie 10 banków.

Testy są regularnie przeprowadzane przez krajowe nadzory bankowe albo przez same instytucje finansowe, jednak ich wyniki nigdy wcześniej nie były w UE podawane do wiadomości publicznej.

Operacja polega na sprawdzeniu, jak banki radzą sobie w przypadku skrajnych scenariuszy rozwoju sytuacji gospodarczej: recesji, wzrostu bezrobocia, spadków na giełdach, utraty zaufania do obligacji państwowych czy wzrostu nieściągalnych kredytów.

W przypadku badania, którego wyniki zostaną ujawnione w piątek, CEBS z siedzibą w Londynie założył m.in. wzrost gospodarczy niższy o 3 pkt. proc. od prognoz Komisji Europejskiej i odwrót od obligacji krajów UE, z jakim np. borykała się Grecja w pierwszej połowie br.

Badanie ma pokazać, czy europejskie banki są wytrzymałe na powtórkę kryzysu, czy też muszą być dokapitalizowane.

Wśród badanych banków znalazł się jeden bank polski - PKO PB.(PAP)

keb/ ro/ drag/

6660168, arch.

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)