Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hoesung: to człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie

0
Podziel się

To człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie - dowodził Lee
Hoesung z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu we wtorek podczas Szczytu Noblistów w
Warszawie. Podkreślił wagę Szczytu Klimatycznego, który rozpocznie się w stolicy 11 listopada.

bEpXGzNh

To człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie - dowodził Lee Hoesung z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu we wtorek podczas Szczytu Noblistów w Warszawie. Podkreślił wagę Szczytu Klimatycznego, który rozpocznie się w stolicy 11 listopada.

"Jedno jest pewne: warunki klimatyczne, do których jesteśmy przyzwyczajeni, mogą diametralnie się zmienić, musimy się na to przygotować. Te zmiany mogą wpłynąć na gospodarkę i nasze codzienne życie. Musimy być na to przygotowani" - mówił Hoesung. Według niego od połowy ubiegłego stulecia sytuacja się pogarsza, o czym świadczy choćby wzrost temperatur i poziomu wód w oceanach.

Przekonywał, że przygotowania do nadchodzących zmian klimatu musimy rozpocząć już teraz. Podkreślił wagę Szczytu Klimatycznego, który rozpocznie się w Warszawie 11 listopada. "Będziemy mówili o perspektywie 2020 r. Musimy osiągnąć porozumienie wszystkich zainteresowanych na świecie. Nie chcemy narzucić zerowego poziomu emisji CO2, ale musimy ją ograniczyć, nie ograniczając wzrostu gospodarczego" - mówił.

bEpXGzNj

"Chciałbym podkreślić rolę i odpowiedzialność sektora prywatnego. Aby rozwiązać problemy klimatyczne, biznes musi zacząć działać i wspierać nas. Decyzje inwestycyjne muszą być nakierowane na ochronę środowiska naturalnego. Kto jest odpowiedzialny za sformułowanie tych postulatów? To pytanie zawsze ma jedną odpowiedź - to my konsumenci, my obywatele, osoby posiadające prawo do głosu jesteśmy za to odpowiedzialni. Mamy możliwość zmuszenia sektora biznesowego do tego, aby biznes podchodził odpowiednio do zmian klimatycznych" - mówił Hoesung.

Dodał, że biznes odpowiada na potrzeby konsumentów w bogatych krajach, zwiększając produkcję. "Naszymi konsumenckimi wyborami możemy wymóc odpowiedzialną produkcję" - zaznaczył.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu powstał z inicjatywy ONZ w 1988 r. W 2007 r. wraz Alem Gorem (b. wiceprezydentem USA i działaczem na rzecz ochrony środowiska) otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka.

Organizacja zajmuje się m.in. publikowaniem raportów na temat zmian klimatu. Publikację kolejnego zaplanowano na 2014 r. (PAP)

bEpXGzNp

mce/ son/ jra/

bEpXGzNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)