Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Holandia: MSW: Na lotnisku będą skanery "rozbierające" człowieka

0
Podziel się:

Na międzynarodowym lotnisku Schiphol w Amsterdamie zostaną za
trzy tygodnie wprowadzone skanery, które "rozbiorą" na ekranie prześwietlanych w trybie
obowiązkowym pasażerów lecących do USA, wykrywając co mają oni na ciele, a nawet w ciele -
poinformowała w środę na konferencji prasowej szefowa holenderskiego MSW, Guusje Ter Horst.

Na międzynarodowym lotnisku Schiphol w Amsterdamie zostaną za trzy tygodnie wprowadzone skanery, które "rozbiorą" na ekranie prześwietlanych w trybie obowiązkowym pasażerów lecących do USA, wykrywając co mają oni na ciele, a nawet w ciele - poinformowała w środę na konferencji prasowej szefowa holenderskiego MSW, Guusje Ter Horst.

Urządzenia te mają zapobiec podobnej próbie ataku terrorystycznego, do jakiej doszło w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia na pokładzie samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit. 23-letni Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab usiłował wtedy wysadzić maszynę w powietrze przy pomocy materiału wybuchowego o nazwie pentryt.

Według minister Ter Horst procedury zastosowane podczas Świąt na lotnisku Schiphol były właściwe, a nieudany zamach na samolot był przygotowany "dość profesjonalnie", choć jego wykonanie było "amatorskie".

Gdyby na lotnisku był używany nowoczesny skaner, popularnie zwany "nagim", obsługa prawdopodobnie wykryłaby zaszyty w bieliźnie Nigeryjczyka przedmiot zawierający 80 gramów pentrytu.

Szef holenderskiej Agencji Antyterrorystycznej (NCTb) Erik Akerboom poinformował w środę, że wbrew wcześniejszym doniesieniom Abdulmutallab wylegitymował się ważnym paszportem na lotnisku w Amsterdamie. Zdementował tym samym doniesienia pasażerów feralnego lotu, jakoby zamachowiec dostał się na pokład bez okazania dokumentów.

"Nagie" skanery są oparte na technologii fal milimetrowych i pozwalają na uzyskanie wyraźnego negatywowego obrazu ludzkiego ciała ze wszystkimi szczegółami anatomicznymi. To pozwala na dokładniejsze i szybsze sprawdzenie pasażerów niż tradycyjne bramki z wykrywaczami metali.

Skanery zainstalowano już wcześniej m.in. na lotnisku Schiphol, jednak przechodzą przez nie tylko ci pasażerowie, którzy chcą. Reszta przechodzi przez tradycyjną bramkę, która nie zareagowała, gdy przechodził przez nią Nigeryjczyk, bo materiał wybuchowy ukryty w spodniach nie zawierał metalowych elementów.

Abdulmutallab przybył w piątek z Lagos w Nigerii do Amsterdamu, gdzie spędził na lotnisku trzy godziny zanim przeszedł przez bramkę bezpieczeństwa udając się na lot linii Northwest do Detroit. Szefowa holenderskiego MSW podkreśliła, że podczas kontroli "nie było żadnych podejrzanych kwestii, które dawałyby podstawę do zakwalifikowania Nigeryjczyka jako pasażera wysokiego ryzyka". (PAP)

jo/ ap/

394211 5394200 5394167 5394373 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)