Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Holandia: Od Matisse'a do Malewicza w filii Ermitażu w Amsterdamie

0
Podziel się:

75 dzieł Henri Matisse'a, Pabla Picassa, Kazimierza Malewicza i
innych pionierów awangardy XX wieku ze zbiorów z petersburskiego Ermitażu do 17 sierpnia
prezentowanych jest w filii tego słynnego rosyjskiego muzeum w Amsterdamie.

75 dzieł Henri Matisse'a, Pabla Picassa, Kazimierza Malewicza i innych pionierów awangardy XX wieku ze zbiorów z petersburskiego Ermitażu do 17 sierpnia prezentowanych jest w filii tego słynnego rosyjskiego muzeum w Amsterdamie.

W Amsterdamie w ramach wystawy "Od Matisse'a do Malewicza. Pionierzy sztuki nowoczesnej z Ermitażu" pokazano wybrane prace francuskich fowistów i rosyjskiego abstrakcjonisty Wassilego Kandinsky'ego.

Matisse, Andre Derain, Maurice de Vlaminck i francuski malarz holenderskiego pochodzenia Kees Van Dongen utworzyli we Francji koło 1900 roku pierwszą ważną awangardę XX wieku. Powstała ona w reakcji na impresjonizm i pointylizm - wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Charakteryzowały ją jasne, kontrastowe kolory, śmiałe uderzenia pędzlem, uproszczenia i deformacja formy, jak i brak miękkich przejść i pośrednich cieni. Awangardziści nie dążyli do przedstawiania trójwymiarowego świata - chcieli wywoływać reakcje emocjonalne.

Kandinsky spotkał Picassa i Matisse'a w Paryżu i był pod głębokim wrażeniem kolorystyki ich obrazów. Pragnął jeszcze silniej wyrażać własne uczucia. W muzyce słyszał kolory i - jak można przeczytać na stronach Ermitażu poświeconych wystawie - w swoich pracach starał się ją kolorami ewokować. Jeszcze dalej poszedł Malewicz, który wszystko - naturę, życie i "istnienie" - sprowadził do geometrycznej formy.

Petersburski Ermitaż posiada jeden z najświetniejszych na świecie zbiorów francuskiego malarstwa początków XX wieku, pochodzący w dużej części ze słynnych kolekcji moskiewskich kupców tekstylnych Iwana Morozowa i Siergieja Szczukina, którzy obrazy kupowali bezpośrednio od Matisse'a czy Picassa.

Filię Ermitażu w Amsterdamie otwarto w 2004 toku; od czerwca zeszłego roku działa ona w odrestaurowanym XVII-wiecznym domu opieki nad rzeką Amstel - Amstelhofie.

Amsterdamska filia odwołuje się do starych kontaktów między Holandią a Rosją. Przyszły car Piotr I Wielki w Amsterdamie uczył się budowy statków. Modernizując Rosję, zaszczepił też w kraju tradycje muzealne. Założył pierwsze publiczne muzeum. Żeby zaś zachęcić do jego zwiedzania, pierwszych gości podejmowano w nim kielichem wódki.

Poza Amsterdamem Ermitaż ma filie w Kazaniu, Londynie i Ferrarze. Na 2011 rok planowane jest otwarcie w Wilnie wspólnego muzeum Ermitażu i Fundacji Guggenheima. (PAP)

klm/ mc/

5825459 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)