Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Holandia: Od r. 2024 zakaz hodowli norek; obrońcy zwierząt się cieszą

0
Podziel się:

Holenderski Senat zatwierdził we wtorek całkowity zakaz hodowli
norek na futro od roku 2024; Holandia jest trzecim na świecie producentem futer z tych zwierząt.
Obrońcy zwierząt wyrazili zadowolenie z decyzji izby wyższej parlamentu Holandii.

Holenderski Senat zatwierdził we wtorek całkowity zakaz hodowli norek na futro od roku 2024; Holandia jest trzecim na świecie producentem futer z tych zwierząt. Obrońcy zwierząt wyrazili zadowolenie z decyzji izby wyższej parlamentu Holandii.

Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 46 do 29. Jej projekt poparły zarówno Partia Pracy, jak i Socjaliści.

W Holandii obowiązuje już zakaz hodowli takich zwierząt futerkowych, jak lisy (od 1995 roku) i szynszyle (od 1998 roku). Za zakazem dotyczącym hodowli norek na futra zagłosowała już wcześniej izba niższa parlamentu, czyli Tweede Kamer (Izba Druga). Senat, czyli Izba Pierwsza (Eerste Kamer), może opóźniać wejście w życie ważnych ustaw.

"To doprawdy inspirujące, że większość w holenderskim Senacie nie pozwoliła, by względy gospodarcze zatryumfowały nad etycznymi, i uznała, że trzymanie zwierząt na zabicie w małych drucianych klatkach jest nie do przyjęcia i jest okrucieństwem" - powiedziała dyrektor unijnego oddziału organizacji obrony praw zwierząt (Humane Society International UE) Joanna Swabe.

Na stronie internetowej HSI czytamy, że mimo iż propozycję wprowadzenia zakazu hodowli norek w Holandii złożono po raz pierwszy już w roku 2001, ustawa czekała na przyjęcie wiele lat. Jej projekt znalazł się po raz pierwszy na stole obrad w roku 2006, przeszedł wiele zmian i przez kilka lat krążył między izbą niższą a wyższą, nie mogąc się zmienić w obowiązujące prawo.

Około 200 holenderskich kompanii futrzarskich wyprodukowało w 2011 roku 4,9 mln futer z norek; tym samym Holandia zajęła pod tym względem trzecie miejsce w świecie za Danią - 15 mln futer - i Chinami - 13,5 mln - wynika z danych Kopenhaskiej Aukcji Futer.

Organizacja HSI wyraziła nadzieję, że w ślady Holandii pójdą inne kraje członkowskie UE.

Hodowcy holenderscy otrzymają od rządu rekompensaty z tytułu poczynionych inwestycji.

Zakaz hodowli zwierząt na futra obowiązuje w Wielkiej Brytanii od r. 2003. Podobne normy wprowadziły Austria i Chorwacja.(PAP)

mmp/ mc/

12859336 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)