Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Holandia: Prokurator domaga się 28 lat wiezienia dla Szeszelja

0
Podziel się:

Na procesie przed ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w b.
Jugosławii prokuratorzy zażądali w środę kary 28 lat więzienia dla serbskiego ultranacjonalisty
Vojislava Szeszelja za zbrodnie popełnione w czasie wojny na Bałkanach w latach 90.

Na procesie przed ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii prokuratorzy zażądali w środę kary 28 lat więzienia dla serbskiego ultranacjonalisty Vojislava Szeszelja za zbrodnie popełnione w czasie wojny na Bałkanach w latach 90.

Prokurator Mathias Marcussen powiedział, że zbrodnie popełnione przez Szeszelja "zasługują na karę odzwierciedlającą ich ciężar i nie ma dla nich żadnych okoliczności łagodzących".

"Oskarżony ponosi odpowiedzialność za cierpienia dziesiątków tysięcy ofiar, wypędzanych z domów, mordowanych, umieszczanych w obozach, torturowanych, gwałconych" - mówił Marcussen.

Szeszelj jest oskarżony zwłaszcza o werbowanie ochotników związanych z Serbską Partią Radykalną (SRS) i indoktrynowanie ich, aby zbrodnie popełniali "ze szczególną brutalnością". Prokuratorzy zarzucają mu zorganizowanie "powszechnego przedsięwzięcia kryminalnego" wspólnie z ówczesnym prezydentem Slobodanem Miloszeviciem i przywódcą Serbów bośniackich Radovanem Karadżiciem.

Szeszelj, były wicepremier Serbii i lider SRS, odpowiada m.in. za czystki etniczne, przeprowadzone w latach 1991-1993 podczas wojen na Bałkanach. Twórca słynących z okrucieństw w Bośni i Hercegowinie oraz w Chorwacji paramilitarnych "czetników" (na wzór oddziałów monarchistycznej partyzantki z czasów II wojny światowej)
nie przyznaje się do winy.

57-letniemu Szeszeljowi, uznanemu za "głównego propagandystę Wielkiej Serbii", postawiono trzy zarzuty o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości i sześć o zbrodnie wojenne, w tym prześladowania, deportacje, morderstwa i tortury.

Szeszelj broni się sam, twierdzi, że oskarżenie to spisek mający na celu usunięcie go ze sceny politycznej. Dobrowolnie udał się do Hagi w 2003 roku, twierdząc, że jest niewinny, i zapowiadał, że ze swego procesu zrobi "cyrk".

Proces zaczął się w listopadzie 2006 roku, lecz został przerwany, gdyż Szeszelj przez 28 dni prowadził strajk głodowy. Domagał się prawa do występowania osobiście w swojej obronie i sąd mu je przyznał. Proces rozpoczął się ponownie w listopadzie 2007 roku.

W lipcu 2009 roku został skazany przez trybunał haski na 15 miesięcy więzienia za znieważenie sądu przez ujawnienie na łamach napisanej w więzieniu książki tożsamości trzech świadków, którzy pod pseudonimem zeznawali przeciwko niemu w procesie. Wielokrotnie znieważał sędziów i prokuratorów, nazywając ich hiszpańską inkwizycją.

W styczniu Szeszelj zażądał od trybunału w Hadze 2 mln euro odszkodowania. Jego zdaniem sąd utrudnia mu występowanie w roli obrońcy we własnym procesie oraz rozmyślnie przeciąga sprawę. Skarżył się też, że nie może kontaktować się z rodziną, przyjaciółmi i lekarzem. Od stycznia był kilkakrotnie hospitalizowany. Według jego partii Szeszelj cierpi na problemy z sercem.(PAP)

klm/ kar/

10947585 10947651 10947857 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)