Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Holandia przeprasza za masakrę sprzed 64 lat

0
Podziel się

Chodzi o wymordowanie mieszkańców wsi Rawagede, podczas indonezyjskiej wojny o niepodległość.

Holandia przeprasza za masakrę sprzed 64 lat
(aloxe/CC/Flickr)
bDzEEsYB

Holandia formalnie przeprosiła Indonezyjczyków za jedną z największych masakr, jakich dopuściła się w swej historii kolonialnej. Chodzi o wymordowanie mieszkańców wsi Rawagede przed 64 laty, podczas indonezyjskiej wojny o niepodległość.

_ - W imieniu rządu holenderskiego przepraszam za tragedię, do której doszło 9 grudnia 1947 roku w Rawagede _ - powiedział holenderski ambasador Tjeerd de Zwaan na zorganizowanej tam uroczystości rocznicowej. Rawagede znajduje się w prowincji Jawa Zachodnia i obecnie nazywa się Balongsari.

Indonezja była kolonią holenderską przez prawie 150 lat. Holendrzy zrezygnowali tam z ambicji kolonialnych dopiero w 1949 roku, po latach krwawych walk. W Rawagede żołnierze holenderscy poszukiwali w 1947 roku jednego z indonezyjskich bojowników o niepodległość. Gdy mieszkańcy nie chcieli ujawnić jego kryjówki, Holendrzy ustawili ich pod ścianą i rozstrzelali. Zginęło wtedy 431 ludzi.

bDzEEsYD
Zobacz także: ZOBACZ REPORTAŻ AL JAZEERA O MASAKRZE W RAWAGEDE (ang.):

Dwa lata temu rodziny ofiar tamtej masakry pozwały rząd holenderski. We wrześniu br. sąd w Hadze orzekł, że należą im się odszkodowania. Ich wysokość jest jeszcze negocjowana.

Czytaj więcej o holenderskich grzechach przeszłości Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDzEEsYJ
bDzEEsZe
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)