Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Holandia: Zidentyfikowano 139 dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów

0
Podziel się

Holenderskie muzea poinformowały we wtorek o znalezieniu 139 dzieł
sztuki, wobec których istnieje prawdopodobieństwo bądź nawet pewność, że zostały zrabowane przez
nazistów. Są to m.in. obrazy takich mistrzów jak Henri Matisse, Paul Klee i Wassily Kandinsky.

bErHMGNx

Holenderskie muzea poinformowały we wtorek o znalezieniu 139 dzieł sztuki, wobec których istnieje prawdopodobieństwo bądź nawet pewność, że zostały zrabowane przez nazistów. Są to m.in. obrazy takich mistrzów jak Henri Matisse, Paul Klee i Wassily Kandinsky.

O części tych dzieł wiadomo, że zostały zrabowane, skonfiskowane lub sprzedane pod przymusem; w przypadku innych są to przypuszczenia - powiedział Siebe Weide, dyrektor holenderskiego Stowarzyszenia Muzeów. Podkreślił, że zwrot tych dzieł sztuki jest "moralnym obowiązkiem".

Podczas przeglądu zasobów muzealnych sporządzono też listę 20 osób, o których na pewno wiadomo, że pozbawiono je 61 ze zidentyfikowanych dzieł sztuki. Muzea kontaktują się z nimi bądź poszukują ich spadkobierców. Poszukiwani są m.in. spadkobiercy żydowskiego handlarza dzieł sztuki Alberta Sterna, do którego należał obraz Matisse'a.

bErHMGNz

Poprzedni taki przegląd przeprowadzono w Holandii w 2006 roku, koncentrując uwagę na dziełach sztuki pozyskanych w czasie drugiej wojny światowej. Tym razem starano się prześledzić kolejnych właścicieli wszystkich dzieł powstałych przed zakończeniem wojny w 1945 roku, zwracając szczególną uwagę na luki w potwierdzeniach własności po dojściu nazistów do władzy w Niemczech w 1933 roku.

Associated Press odnotowuje, że podobne przeglądy swoich eksponatów przeprowadziły już muzea amerykańskie i brytyjskie, a w trakcie ich przeprowadzania są muzea w Niemczech i w wielu innych krajach.

Holenderskie Stowarzyszenie Muzeów przygotowało stronę internetową z informacjami o wynikach poszukiwań zrabowanych dzieł sztuki. Strona będzie początkowo dostępna tylko w języku niderlandzkim, ale do końca 2013 roku gotowa ma być także wersja anglojęzyczna - powiedział Weide. (PAP)

az/ mc/

bErHMGNF

14923985

bErHMGOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)