Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Holandia: Zmarł książę Johan Friso

0
Podziel się

44-letni holenderski książę Johan Friso, który w lutym 2012 roku
podczas jazdy na nartach został zasypany przez lawinę w austriackich Alpach i znajdował się od tego
czasu w śpiączce, zmarł w poniedziałek rano - poinformowały służby prasowe dworu królewskiego.

bEpEQfgB

44-letni holenderski książę Johan Friso, który w lutym 2012 roku podczas jazdy na nartach został zasypany przez lawinę w austriackich Alpach i znajdował się od tego czasu w śpiączce, zmarł w poniedziałek rano - poinformowały służby prasowe dworu królewskiego.

"Książę Friso zmarł w wyniku komplikacji spowodowanych uszkodzeniem mózgu, którego doznał podczas wypadku na nartach" - głosi komunikat.

Johan Friso był synem królowej Holandii Beatrix, która abdykowała w styczniu bieżącego roku, i bratem obecnego monarchy Wilhelma Aleksandra.

bEpEQfgD

Tragiczny wypadek z udziałem księcia wydarzył się 17 lutego 2012 roku w chwili, gdy Johan Friso oraz jego austriacki towarzysz znajdowali się na stoku poza trasami zjazdowymi. Miejsce wypadku nie było jednak objęte zakazem jazdy na nartach. Obowiązywał wtedy czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.

Gdy zeszła lawina, towarzysz księcia utrzymał się na powierzchni dzięki napełnieniu wiezionego w plecaku worka powietrznego, natomiast Johan Friso znalazł się pod 40-centymetrową warstwą śniegu.

Zaalarmowani ratownicy przybyli na miejsce wypadku śmigłowcem. Książę miał przy sobie włączony sygnalizator, co pozwoliło odnaleźć go już w 20 minut po zasypaniu. Od razu poddano go reanimacji, po czym śmigłowiec przewiózł go do szpitala w Innsbrucku. Był leczony potem w szpitalu w Londynie, a w lipcu obecnego roku przewieziono go do Hagi.

Od czasu swego kontrowersyjnego małżeństwa z 2004 roku Johan Friso nie był już uwzględniany w sukcesji do tronu Holandii. Gdy w 2003 roku ogłosił swe zaręczyny z Mabel Wisse Smit, córką holenderskiego bankiera, w mediach pojawiły się pogłoski, że jego wybranka miała kiedyś romans z zastrzelonym w 1991 roku szefem mafii narkotykowej Klaasem Bruinsmą.

bEpEQfgJ

Chociaż dwór królewski zdementował te doniesienia, rząd Holandii odmówił zwrócenia się do parlamentu o zgodę na małżeństwo Johana Friso. Książę postawił jednak na swoim i 24 kwietnia 2004 roku poślubił Mabel, rezygnując tym samym z prawa do sukcesji do tronu.

Friso osierocił dwie córki z małżeństwa z Mabel - siedmioletnią Luanę i sześcioletnią Zarię. (PAP)

jo/ ap/

4367737 arch.

bEpEQfhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)