Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Holenderka na czele misji ONZ i OPCW ds. syryjskiej broni chemicznej

0
Podziel się:

Holenderka Sigrid Kaag, ekspertka od spraw Bliskiego Wschodu,
stanie na czele utworzonej przez ONZ i Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) misji
zajmującej się niszczeniem syryjskiego arsenału chemicznego. O jej nominacji ONZ ogłosiła w środę.

Holenderka Sigrid Kaag, ekspertka od spraw Bliskiego Wschodu, stanie na czele utworzonej przez ONZ i Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) misji zajmującej się niszczeniem syryjskiego arsenału chemicznego. O jej nominacji ONZ ogłosiła w środę.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun pojawił się z Kaag na briefingu w ONZ krótko po tym, jak rzecznik organizacji powiadomił o oficjalnym powołaniu wspólnej misji z OPCW.

Szef ONZ wyraził zadowolenie, że Rada Bezpieczeństwa ONZ szybko zatwierdziła nominację Kaag. Wyjaśnił, że jako specjalna koordynatorka misji będzie ona "odpowiedzialna za nadzorowanie wszystkich działań w terenie podejmowanych przez pracowników OPCW i ONZ". Główne biuro Kaag będzie na Cyprze, gdzie będzie też znajdować się zaplecze misji, docelowo liczącej stu ekspertów z obu organizacji.

Zadaniem tej grupy jest zniszczenie syryjskiego arsenału chemicznego do 30 czerwca 2014 roku, zgodnie z rezolucją przyjętą przez Radę Bezpieczeństwa ONZ pod koniec września. Pierwsza grupa ekspertów już jest w Syrii i 1 października rozpoczęła prace.

Kaag do tej pory była zastępczynią administratora Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Przez 20 lat pracowała na wysokich stanowiskach w strukturach ONZ, m.in. w UNICEF i UNRWA, a także w Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, mieszkając w Nowym Jorku, Londynie, Wiedniu, Chartumie i Ammanie.

Po studiach w ojczystej Holandii Kaaf studiowała stosunki międzynarodowe w Exeter i Oxfordzie. Jej mężem jest były ambasador Autonomii Palestyńskiej w Szwajcarii; mają czwórkę dzieci.

Ban Ki Mun zapowiedział również w środę, że ONZ podejmie intensywniejsze zabiegi, by doprowadzić do zwołania w Genewie międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Syrii. W najbliższym czasie wizyty w tej sprawie zacznie składać w regionie specjalny wysłannik ONZ do Syrii Lakhdar Brahimi.

Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym gazu musztardowego, sarinu oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX. Prezydent Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć swoją broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest OPCW. (PAP)

awl/ ro/

14821568 14821560 14821560

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)