Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hollande potępił szpiegowanie Francuzów przez USA

0
Podziel się:

Prezydent Francji Francois Hollande w przeprowadzonej w
nocy z poniedziałku na wtorek rozmowie telefonicznej z przywódcą USA Barackiem Obamą potępił
szpiegowanie Francuzów przez amerykańskie służby wywiadowcze.

bEsApYmt

Prezydent Francji Francois Hollande w przeprowadzonej w nocy z poniedziałku na wtorek rozmowie telefonicznej z przywódcą USA Barackiem Obamą potępił szpiegowanie Francuzów przez amerykańskie służby wywiadowcze.

Jak poinformował Pałac Elizejski, Hollande zażądał "wszelkich możliwych wyjaśnień oraz wszystkich informacji, którymi może dysponować były konsultant NSA Edward Snowden".

Prezydent Francji uznał takie praktyki za naganne, "nie do zaakceptowania między sojusznikami i przyjaciółmi, gdyż interesują się prywatnym życiem obywateli francuskich" - podkreślał komunikat.

bEsApYmv

Wcześniej Biały Dom podał, że prezydenci omówili niedawne rewelacje prasowe, z których część zakłóciła działania amerykańskich służb. Kancelaria Obamy wyjaśniała, że "Stany Zjednoczone rozpoczęły rewizję sposobów zdobywania informacji, aby właściwie zbalansować uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa obywateli i sojuszników z podzielanymi przez wszystkich obawami o prywatność".

Obaj przywódcy uzgodnili, że strony sprawę dalej omawiać będą za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych.

Dziennik "Le Monde" podał w poniedziałek, powołując się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w ciągu miesiąca dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów. Miało to nastąpić pomiędzy 10 grudnia 2012 roku a 8 stycznia roku 2013.

"Le Monde" na podstawie dokumentów Snowdena opisuje techniki stosowane przez NSA w celu zdobycia sekretów lub informacji na temat życia prywatnego Francuzów. Jedna z tych metod polegała na tym, że wybranie niektórych numerów telefonicznych aktywowało sygnał, który automatycznie uruchamiał nagrywanie rozmów. Inwigilacja obejmowała również przechwytywanie SMS-ów na podstawie słów kluczowych. Ponadto NSA systematycznie rejestrowała historię połączeń każdego z inwigilowanych obiektów.

bEsApYmB

Po ujawnieniu informacji o szpiegowaniu Francuzów przez NSA szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius wezwał do siebie ambasadora USA. (PAP)

zab/

14860200 14860012 14859994 14859928 arch. int.

bEsApYmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)