Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hospicja borykają się z niską wyceną świadczeń

0
Podziel się:

Niska wycena świadczeń w ramach opieki paliatywnej to jeden z problemów, z
którym borykają się hospicja. O funkcjonowaniu tych placówek w Małopolsce dyskutowano w środę na
konferencji w Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

bEDuiRwB

Niska wycena świadczeń w ramach opieki paliatywnej to jeden z problemów, z którym borykają się hospicja. O funkcjonowaniu tych placówek w Małopolsce dyskutowano w środę na konferencji w Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Opieka paliatywna to specjalistyczna pomoc dla osób nieuleczalnie chorych w ostatnich tygodniach i dniach ich życia. Jak mówił w środę lekarz naczelny Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie dr Tomasz Grądalski, obejmuje ona nie tylko leczenie dolegliwości fizycznych, w tym walkę z bólem, ale też rehabilitację oraz wsparcie psychologiczne dla chorych i ich rodzin.

"Mimo, że nakłady roczne na opiekę paliatywną rosną, sytuacja jest trudna ze względu na niską wycenę świadczeń" - mówiła dr Iwona Filipczak-Bryniarska, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej.

bEDuiRwD

Jak podała, dzienny koszt pobytu jednej osoby na oddziale stacjonarnym to ok. 380-400 zł, tymczasem w ramach kontraktu z NFZ hospicja od 2008 r. otrzymują ok. 210 zł. "Jeśli nie zostanie zwiększona ta stawka, powinno być rozważone wprowadzenie dodatkowego finansowania niektórych procedury, np. kiedy pacjent wymaga przetaczania krwi" - mówiła dr Filipczak-Bryniarska.

Porada w poradni medycyny paliatywnej jest wyceniona na zaledwie 40 zł, co powoduje, że wiele placówek z oferowania tego rodzaju świadczeń rezygnuje. Zdaniem specjalistów stawka ta powinna być wyższa, a NFZ powinien lepiej płacić, zwłaszcza za pierwszą poradę, bo wtedy pacjent wymaga więcej czasu.

W 2013 r. nakłady na opiekę paliatywną i hospicyjną w Małopolsce wyniosły 31,8 mln zł (w 2014 r. ma to być 34,3 mln zł). Kontrakty z NFZ ma 36 placówek, które prowadzą 8 poradni, 20 hospicjów domowych dla dorosłych i 11 dla dzieci oraz 16 oddziałów stacjonarnych. Są też placówki działające na zasadzie wolontariatu. W trzech powiatach: krakowskim, wadowickim i proszowickim są "białe plamy" - nie ma tam ani jednej placówki opieki hospicyjnej i paliatywnej.

Obecne kontrakty będą obowiązywać do 2015 r. NFZ w ramach tzw. konkursów uzupełniających chce w przyszłym roku zakontraktować w regionie ok. 500 porad medycyny paliatywnej oraz 11 miejsc dla dzieci i 98 dla dorosłych w ramach hospicjów domowych.

bEDuiRwJ

"Kontrakt z funduszem pokrywa ok. 40-50 proc. kosztów naszej działalności. Na resztę staramy się zdobyć pieniądze i wciąż nieoceniona jest pomoc darczyńców. Ale hospicjum to nie tylko pieniądze. Działamy dzięki wolontariuszom" - zaznaczyła w rozmowie z PAP prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza Jolanta Stokłosa.

23 października w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się charytatywny koncert artystów Piwnicy Pod Baranami na rzecz Hospicjum św. Łazarza.(PAP)

wos/ bno/ mow/

bEDuiRxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)