Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Humanitarny dramat w Trypolisie. 400 tys. ludzi czeka na pomoc

0
Podziel się

W stolicy ogarniętej chaosem Libii co najmniej 400 tys. ludzi potrzebuje pomocy.

Humanitarny dramat w Trypolisie. 400 tys. ludzi czeka na pomoc
(PAP/EPA)
bEhUAWIB

Obalony libijski przywódca Muammar Kaddafi zapowiedział, że nie podda się i że jest przygotowany na długą walkę.

Przemówienie Kadafiego w wersji audio nadała właśnie syryjska telewizja Arrai. To ta sama stacja, która wczoraj wieczorem wyemitowała przemówienie syna Kadafiego, Saifa al-Islama.

Muammar Kadafi nazwał rebeliantów _ zdrajcami _, a wojska NATO _ kolonialistami _. Powiedział, że Libijczycy nienawidzą kolonializmu i nie pozwolą obcym ludziom zająć swojego kraju. Stwierdził też, że powstańcy są wewnętrznie podzieleni i poniosą porażkę.

bEhUAWID

_ - Walka będzie długa, a Libia stanie w płomieniach. Nie poddamy się. Nie jesteśmy kobietami. Będziemy walczyć _ - mówił Kadafi. W kilkuminutowym przemówieniu wielokrotnie wzywał swoich zwolenników do walki.

_ - Słyszycie mój głos. Nie dajcie się im ogłupić. Idźcie, użyjcie broni. Idźcie i walczcie. Od wioski do wioski, od miasta do miasta, od góry do góry, od doliny do doliny. Ta walka będzie długa. Chcą wojny? To będą ją mieli. I przegrają _ - mówi Kaddafi.

Miejsce pobytu Kadafiego jest nieznane. Były libijski dyktator zniknął półtora tygodnia temu, kiedy powstańcy weszli do Trypolisu. Syn byłego dyktatora Saif al-Islam mówił wczoraj, że cała rodzina jest na przedmieściach Trypolisu, pije kawę i herbatę i jest bezpieczna.

Powstańcy uważają z kolei, że obalony przywódca przebywa w rejonie położonego na południe od Trypolisu miasta Bani Walid. Za głowę Kadafiego libijscy biznesmeni oferują półtora miliona dolarów nagrody.

bEhUAWIJ

- _ W Trypolisie, gdzie nadal brakuje paliwa, wody oraz lekarzy, co najmniej 400 tys. ludzi potrzebuje pomocy _ - oceniła komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa w rozmowie z agencją Associated Press.

_ - W Libii nadal są poważne problemy. Istnieje też ryzyko, że jeśli walki zostaną wznowione m.in. w okolicach Syrty, sytuacja może jeszcze bardziej się pogorszyć _ - powiedziała Georgiewa.

bEhUAWIK

Syrta, położona około 360 km na wschód od Trypolisu, jest rodzinnym miastem obalonego dyktatora Libii Muammara Kadafiego i ostatnim bastionem pułkownika na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Według Georgiewej, _ w Trypolisie około jedna trzecia ludności potrzebuje pomocy . Stolica Libii liczy według różnych ocen od 1,2 mln do 2 mln mieszkańców. Po wybuchu powstania przeciwko dyktatorowi znaczna część imigrantów uciekła z miasta. Bez pracowników z zagranicy szpitale, piekarnie i inne podstawowe usługi zaczęły działać z utrudnieniem. - Największym problemem jest niedobór pielęgniarek _ - oceniła Georgiewa.

Zobacz także: Cudzoziemcy uwięzieni w Libii. Zobacz reportaż AFP (ang.):

Wielu imigrantów, którzy postanowili zostać w Trypolisie, musi się ukrywać z obawy przed atakami powstańców, którzy uważają ich za domniemanych najemników Kadafiego.

bEhUAWIL

Georgiewa zaapelowała do powstańczych władz, by wysłały jasny komunikat do swoich żołnierzy, aby ci nie mścili się na około 3 tysiącach imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, którzy najprawdopodobniej nadal przebywają w okolicy miasta, nawet jeśli osoby te walczyły po stronie Kadafiego.

Także Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest zaniepokojona losem cudzoziemców, którzy chcą opuścić Trypolis. - _ Wzdłuż wybrzeża i na farmach wewnątrz lądu znajdują się obozowiska dużych grup imigrantów, którzy potrzebują pomocy _ - poinformowała OIM. _ Nie mają jedzenia, wody, schronienia i pomocy lekarskiej. Imigranci wielokrotnie mówili, że boją się nękania i tego, że będą celem ataku _ - dodała IOM.

Najnowsze wiadomości z Libii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t135243.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiedza;gdzie;jest;kaddafi;ale;nie;moga;atakowac,127,0,901503.html) Tam ukrywa się Kaddafi. Dlaczego nie atakują? Obalony libijski dyktator przebywa prawdopodobnie w mieście Bani Walid, około 150 km na południowy wschód od Trypolisu - poinformował jeden z najważniejszych powstańczych dowódców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t155436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;uznala;powstancza;narodowa;rade;libijska,51,0,901427.html) Są przeciw ingerencji, ale uznali nowe władze Stosowne oświadczenie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t155437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libijscy;rebelianci;aresztowali;kolejnego;czlonka;rezimu;kaddafiego,27,0,901147.html) Kolejny członek reżimu w rękach rebeliantów Minister spraw zagranicznych Libii Abd al-Ati al-Obeidi z rządu Muammara Kadafiego został aresztowany przez powstańców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t155436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syn;muammara;kaddafiego;rozmawia;z;powstancami;chce;sie;poddac,43,0,901163.html) Syn Kaddafiego rozmawia z powstańcami. Chce się poddać? Jeśli Saadi się podda, powstańcy zapewnią mu dobre traktowania, zgodne z prawami człowieka.
bEhUAWJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)