Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

I LO w Bytomiu - szkoła przedsiębiorczych

0
Podziel się:

Grand Prix i dwie inne nagrody zdobyli
uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu w konkursie
"Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo". XI Finał konkursu
odbył się w piątek w Warszawie.

Grand Prix i dwie inne nagrody zdobyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu w konkursie "Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo". XI Finał konkursu odbył się w piątek w Warszawie.

Herbaciarnia CPPN (Caffeteria Przy Pokoju Nauczycielskim) to najlepsze młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo w roku szkolnym 2005/2006.

"Nie spodziewałyśmy się tej nagrody, Dotychczas wygrywały firmy, które miały jakiś oryginalny produkt. My nie mamy produktu, świadczymy usługę" - powiedziała PAP dyrektor ds. produkcji firmy CPPN, uczennica drugiej klasy, Karolina Pieprzyca.

Jak podkreśliła, herbaciarnia powstała z myślą o uczniach, którzy potrzebowali miejsca na relaks w przerwach między stresującymi zajęciami. Lokal serwuje herbatę w różnych smakach, kawę i okazjonalnie (np. w tłusty czwartek lub Walentynki) słodycze. Caffeterię prowadzi osiem uczennic z drugiej klasy.

Inna grupa, także z I LO w Bytomiu, została przez jury nagrodzona za najlepszą prezentację finałową, w której firma przedstawia jurorom swoją działalność. W tej kategorii zwyciężyło przedsiębiorstwo Lamp-Art, produkujące nietypowe lampy z futrzanymi abażurami.

Nagrodę w kategorii "najlepszy produkt" zdobyła trzecia firma z tej samej szkoły - Pleasure Maker, która wytwarza drapaki do masażu głowy.

Tylko w jednej kategorii zwyciężyła inna szkoła. Najlepsze stoisko targowe w trakcie finału miała, zdaniem jury, firma The Pillow z Zespołu Szkół im. Ignacego Solarza z Dębna, która produkuje ozdobne poduszki, m.in. w kształcie zwierząt.

Łącznie w roku szkolnym 2005/2006 powstało 330 młodzieżowych miniprzedsiębiorstw. Z nich wyłoniono 30, które w piątek rywalizowały w finale. Każda firma musiała przygotować stanowisko targowe i trzyminutową prezentację. Konkurs organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Jak powiedział PAP przewodniczący rady dyrektorów Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Włodzimierz Grudziński, celem konkursu jest nauczenie młodych ludzi przedsiębiorczości, nie tylko w aspekcie ekonomicznym, ale w życiu.

"Oni uczą się organizować rzeczywistość dookoła siebie. Przedsiębiorczość to ważna cecha dla wszystkich, nie tylko biznesmenów. Poza tym oni uczą się, jak funkcjonuje firma, co jej jest potrzebne, jak prowadzić księgowość" - zaznaczył.

Dodał, że jury konkursowe ocenia miniprzedsiębiorstwo na podstawie różnych kryteriów. Najistotniejszym z nich jest zysk. Ważne jest jednak również to, w jaki sposób uczniowie organizują swoją działalność, jak radzą sobie w sytuacjach kryzysowych i na jakim rynku działają.

Firma, która w ogólnopolskim finale zdobyła Grand Prix, pojedzie reprezentować kraj w europejskim konkursie na najlepsze młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo, który w tym roku odbędzie się w Szwajcarii.(PAP)

ula/ lip/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)